Δυνατό ξεκίνημα για τα ελληνικά κουπιά

Εξαιρετικές εμφανίσεις από τους Ελληνες στο Ντούισμπουργκ, όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας U23.

Τα πρώτα τέσσερα πληρώματα αγωνίστηκαν στο Ντούισμπουργκ, όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας U23.

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου πήρε απευθείας την πρόκριση για τον αυριανό τελικό τερματίζοντας πρώτη στον προκριματικό του σκιφ ελ βαρών με χρόνο 7.46.31. Η 18χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε από το ξεκίνημα της κούρσας μπροστά και διατήρησε την πρωτοπορία ως τον τερματισμό.

Αντίστοιχη εμφάνιση και για τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου στο ίδιο αγώνισμα των αγοριών .Ο 21χρονος πρωταθλητής ξέφυγε από την αρχή και τερμάτισε άνετα στην πρώτη θέση με 7.13.78 για να προκριθεί στον ημιτελικό

Κάτω από δυνατή βροχή η Αννέτα Κυρίδου πήρε την πρώτη θέση στον προκριματικό του σκιφ των κοριτσιών. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρυσι στα αντίστοιχο αγώνισμα στα Γιάννενα τερμάτισε σε 8.04.82 και προκρίθηκε στον ημιτελικό.

Την 5η θέση του προκριματικού στου τετραπλού σκιφ ελ βαρών των κοριτσιών κατέλαβε το ελληνικό πλήρωμα που ήταν το νεαρότερο σε ηλικία στην κούρσα με δυο αθλήτριες τις Βακοπούλου και Λεβεντέλη να είναι μόλις 16 ετών. Μαζί με τις Γκατ και Κουκλωτίδου τερμάτισαν σε 7.07.37

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.