Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Σώθηκε η Άστον Βίλα, υποβιβάστηκαν Γουότφορντ και Μπόρνμουθ

Η Άστον Βίλα έμεινε στο 1-1 με τη Γουέστ Χαμ και κατάφερε να παραμείνει στην Premier League, ενώ Γουότφορντ (ηττήθηκε με 3-2 από την Άρσεναλ) και η Μπόρνμουθ (νίκησε 3-1 την Έβερτον) υποβιβάστηκαν.

Η Άστον Βίλα ολοκλήρωσε το θαύμα και κατάφερε να παραμείνει στην Premier League, την ώρα που Γουότφορντ και Μπόρνμουθ υποβιβάστηκαν στην Championship.

Δεν έλειψαν οι συγκινήσεις στο φινάλε της φετινής Premier League. Οι «χωριάτες», παρότι έμειναν στο 1-1 με τη Γουέστ Χαμ στο «Ολυμπιακό Στάδιο» του Λονδίνου, εξασφάλισε τη σωτήρια 17η θέση με 35 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, η Μπόρνμουθ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Έβερτον (1-3) αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό. Την ίδια μοίρα είχε και η Γουότρφορντ, η οποία ηττήθηκε 3-2 στο «Έμιρεϊτς» από την Άρσεναλ και τερμάτισε στην 19η θέση με 34 βαθμούς (όσους έχει και η Μπόρνμουθ).

Γουέστ Χαμ-Άστον Βίλα 1-1

Σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής σε ό,τι αφορά τον υποβιβασμό, διεξήχθη στο «Ολυμπιακό Στάδιο» του Λονδίνου ανάμεσα στη Γουέστ Χαμ και την Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες» προηγήθηκαν με τον Γκρίλις στο 85ο λεπτό, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Γιαρμολένκο ισοφάρισε.

Το τελικό 1-1 πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φιλοξενούμενους, καθώς ήταν αρκετό για να τους κρατήσει και την επόμενη χρονιά στην Premier League.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Φρέντερικς, Ντιόπ, Οκμπόνα, Τζόνσον, Σούσεκ, Ράις, Μπόουεν (46’Γιαρμολένκο), Νομπλ (87’Άντερσον), Φορνάλς (67’Λανσίνι), Αντόνιο (46’Αλέ).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Ρέινα, Τάργκετ, Μινγκς, Κόνσα, Ζιλμπέρ (76’Χάουζ), Χούριχαν (76’Νακάμπα), Λουίζ, ΜακΓκίν, Γκρίλις, Σαμάτα (68’Ντέιβις), Τρεζεγκέ (90’Ελ Γκάζι).

Έβερτον-Μπόρνμουθ 1-3

Στο «Γκούτισον Παρκ», η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ απέναντι στην Έβερτον με τον Κινγκ στο 12ο λεπτό. Τα «ζαχαρωτά» ισοφάρισαν με τον Κιν στο 41ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκαναν την ανατροπή με τον Σολάνκε (1-2). Το τελικό 1-3 πέτυχε ο Στάνισλας στο 80ό λεπτό, αλλά αυτή η νίκη δεν ήταν αρκετή για τη Μπόρνμουθ, καθώς υποβιβάστηκε στην Championship.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφροντ, Κόουλμαν (58’Σιντιμπέ), Κέιν, Μπρέθγουεϊτ, Ντιν (70’Μπέινς), Γκόμες, Ντέιβις (50’Μπερνάρντ), Γουόλκοτ (58’Γκόρντον), Σίγκουρντσον, Ριτσάρλισον, Κιν (70’Κάλβερτ-Λίουν).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμστνεϊλ, Ρίκο, Κέλι, Κουκ, Σμιθ, Κινγκ, Γκόσλινγκ, Λέρμα, Μπρουκς (64’Στάνισλας), Σολάνκε (64’Μπίλινγκ), Γουίλσον.

20. Νόριτς 21

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι