Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Μέσι: Επιστροφή στη δράση με ρεκόρ

Με το γκολ κόντρα στην Μαγιόρκα ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 20 στο φετινό πρωτάθλημα κι έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της La Liga που σκοράρει 20+ γκολ για 12 σερί σεζόν.

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο κορυφαίος στην επιστροφή της Μπαρτσελόνα στη δράση αφού με δύο ασίστ κι ένα γκολ οδήγησε την ομάδα του στην εύκολη νίκη με 4-0 επί της Μαγιόρκα, στο πρώτο ματς μετά από σχεδόν τρεις μήνες.

Ο Αργεντινός ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος επιστρέφοντας μετά από μεγάλο διάστημα σε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από τον καθένα και φυσικά δεν θα μπορούσε να μην το συνδυάσει με ένα (ακόμη) ρεκόρ. Με το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις του ματς, ο ηγέτης της Μπάρτσα έφτασε τα 20 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα όπου είναι φυσικά ο πρώτος σκόρερ.

Έτσι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της La Liga που πετυχαίνει 20+ γκολ για 12 σερί σεζόν. Το κοντέρ ξεκίνησε να γράφει από τη σεζόν 2008-09 και συνεχίζει να γράφει ακόμη. Η τελευταία φορά που πέτυχε μικρότερο αριθμό γκολ, ήταν την περίοδο 2007-08 όταν σε ηλικία 21 ετών πέτυχε… μόνο 10 γκολ με 16 ασίστ.

Lionel Messi has now scored 20+ goals in his last 12 La Liga seasons.He's the only player to ever do it 🐐