Βοσνία- Ελλάδα 65-70

Η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 16 πόντους (43-59) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου στην έδρα της Βοσνίας, το έκανε... θρίλερ, αλλά ο Δημήτρης Αγραβάνης, υπέγραψε τη νίκη της «γαλανόλευκης» με σκορ 70-65. 2/2 και πρώτη θέση για τους Έλληνες διεθνείς.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε το 2/2 στον… πονηρό δρόμο των προκριματικών του Eurobasket 2021, επικράτησε 70-65 της Βοσνίας εκτός έδρας και έβαλε ισχυρές βάσεις πρόκρισης.

Παρόλα αυτά λίγο έλειψε να «χύσει την καρδάρα με το γάλα», καθώς το 43-59, έγινε 65-68 και χρειάστηκε μια μεγάλη άμυνα του Δημήτρη Αγραβάνη και 2/2 βολές του Μποχωρίδη, για να φτάσει η «γαλανόλευκη» στη νίκη.

Πρωταγωνιστές για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 15 και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 14.

Προσπάθησε για τους γηπεδούχους ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Το ματς:

«Νωθρό» το ξεκίνημα της Εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 6-2 και 10-6 με τους Σουλεϊμάνοβιτς και Αντάμοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξεκίνησαν με 1/7 τρίποντα, ενώ έκαναν συνεχόμενα λάθη δίνοντας κατοχές στη Βοσνία.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-17, με τον Καββαδά να βοηθά στη ρακέτα, φθείροντας τους αντίπαλους ψηλούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε από τον πάγκο ο Αγραβάνης και άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης, με την Εθνική να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (29-36).

Με καλάθι του Μιλόσεβιτς στη λήξη οι Βόσνιοι μείωσαν, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +6 (34-40)

Πληγή της Εθνικής στο πρώτο 20λεπτο ήταν η αστοχία της από τα 6,75 (3/11) και η χαμηλή παραγωγικότητά της (6 ασίστ).

Στο δεύτερο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν σοβαροί και με τρίποντο του Αγραβάνη ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (35-45). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μαργαρίτης, ο οποίος με 8 δικούς του πόντους σε αυτό το διάστημα έστειλε την διαφορά στο +13 (43-56).

Από το 43-59 του 31′ όμως, οι διεθνείς χαλάρωσαν και με ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-63. Ένα μεγάλο τρίποντο του Αγραβάνη, 1:15 πριν το τέλος, έδειχνε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της Εθνικής μας, αλλά ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 65-68.

Μποχωρίδης και Λαρεντζάκης αστόχησαν, αλλά ευτυχώς το ίδιο έκαναν και οι Βόσνιοι, με τον Μποχωρίδη να χαρίζει με 2/2 βολές τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημ

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.