All Star Game: Νίκη της Team LeBron σε μια ματσάρα που έγραψε ιστορία

Στο κορυφαίο All Star Game όλων των εποχών η Team LeBron επικράτησε της Team Giannis με 157-155 σε ένα παιχνίδι με ένταση, αγωνία αλλά και ένταση μέχρι το τέλος.

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του All Star Game πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα στο NBA, με την ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς να επικρατεί με 157-155 εκείνης του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η Team LeBron επικράτησε στις λεπτομέρειες της Team Giannis σε ένα ματς με απίστευτο ανταγωνισμό, πολλή γκρίνια και σασπένς μέχρι το φινάλε. Με τις τιμές στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ να διαδέχονται η μία την άλλη, με το νέο format της αναμέτρησης να ενθουσιάζει κοινό και παίκτες, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πιέζει τους συμπαίκτες του ήταν αναμφίβολα από την αρχή μέχρι το τέλος δεδομένο ότι στο Σικάγο θα γραφτεί ιστορία.

Όσον αφορά το All Star Game, είδαμε για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια να παίζονται φοβερές άμυνες και να γίνονται πολλά φάουλ στον τελευταία περίοδο, αφού το νέο format της 4ης περιόδου έκανε θρίλερ το ματς. Ήταν ένα από τα κορυφαία της ιστορίας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (έδωσε 100.000 στο ίδρυμα της επιλογής του αφού κέρδισε ένα 12λεπτο) ήταν εντυπωσιακός με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, οι 2 μεγάλες πάνω στον ΛεΜπρόν. Για τους νικητές 30 είχε ο Λέοναρντ και από 23 πέτυχαν οι ΛεΜπρόν και Πολ. Για τους ηττημένους, 23 είχε ο Ουόκερ, 22 με 10 ριμπάουντ ο Εμπίντ και 21 με 11 ριμπάουντ ο Γκομπέρ.

Η Team Lebron κατάφερε να κερδίσει στην πρώτη περίοδο με 53-41, με αρκετούς από τους παίκτες της να ξεχωρίζουν, όμως στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με 51-30 και πήγε στο ημίχρονο με 83-92.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 41-41, με το συνολικό σκορ να πηγαίνει στο 124-133 για την «Team Giannis», και οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο όπου δεν υπήρχε χρονόμετρο (πέρα από το 24άρι της επίθεσης).

Η ομάδα που θα έφτανε πρώτη στους 157 πόντους, θα έπαιρνε τη νίκη και στο τελευταίο 12λεπτο έγινε μια πραγματική «μάχη», που όμοια της δεν έχει ξαναγίνει στην ιστορία. Όλοι ήθελαν τη νίκη, το ματς έγινε θρίλερ, τα φάουλ έπεφταν βροχή, όμως η Team LeBron επικράτησε στο τέλος με τη βολή που έβαλε ο Ντέιβις και έκανε το 157 (target score)-155, χαρίζοντας 400.000 δολάρια στο ίδρυμα που επέλεξε ο Βασιλιάς.

Team Giannis: Αντετοκούνμπο 25 (12/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Σιάκαμ 15 (6 ριμπάουντ), Εμπίντ 22 (8/11 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουόκερ 23 (5/11 τρίποντα), Γιανγκ 10 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 4, Μίντλετον 5 (1), Ίνγκραμ 2, Γκομπέρ 21 (10/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Λόουρι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτσελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Team LeBron: Ντέιβις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τζέιμς 23 (2/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λέοναρντ 30 (8/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρντεν 11 (3), Ντόντσιτς 8 (2), Σαμπόνις 2, Τέιτουμ 6, Γιόκιτς 5 (1), Πολ 23 (7/11 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέστμπρουκ 6, Σίμονς 17 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6

Αυτά μόνο ο Ολυμπιακός: Διεκδικεί 6 ευρωπαϊκά σε 4 αθλήματα!

Δεν υπάρχει αυτό που έχει καταφέρει ο Ολυμπιακός, καθώς βρισκόμαστε στο δεύτερο μισό του Απρίλη και διεκδικεί ακόμα 6 ευρωπαϊκά σε 4 διαφορετικά αθλήματα!