Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Τσέλσι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Η Τσέλσι «χτύπησε» δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τους Χάντσον Οντόι (6') και Μπάρκλεϊ (33΄), επιβλήθηκε της μαχητικής Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup.

Η Τσέλσι «χτύπησε» δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τους Χάντσον Οντόι (6′) και Μπάρκλεϊ (33΄), επιβλήθηκε της μαχητικής Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στο βασικό τους σχήμα, με την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ να φτάνει στην πρόκριση στους «32» του FA CUP,  απέναντι σε μια Νότιγχαμ, που κοίταξε στα μάτια το μεγάλο φαβορί, πέτυχε γκολ (ακυρώθηκε ως οφσάιντ), αλλά δεν θα συνεχίσει στον ιστορικό θεσμό, στρέφοντας την προσοχή της στον στόχο της ανόδου.

Οι Λονδρέζοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα από νωρίς, με τον Χάντσον Οντόι να βάζει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού στο 6′, έπειτα από όμορφο σουτ με το αριστερό. Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Σαμπρί Λαμουσί κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως πήρε πίσω ο διαιτητής της αναμέτρησης, έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ (για χιλιοστά).

Το 2-0 διαμόρφωσε ο Μπάρκλεϊ στο 33′, με κοντινό πλασέ έπειτα από προσπάθεια του Χάντσον Οντόι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φόρεστ προσπάθησε, πέτυχε γκολ στο 69′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε και πάλι έπειτα από υπόδειξη VAR.

Τσέλσι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Ελ Κααμπί: «Ήρθαμε για νίκη, το πιστεύαμε και κάναμε τα πάντα για να τα καταφέρουμε» (vid)

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί πέτυχε χατ-τρικ κόντρα στην Άστον Βίλα και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε έναν θρίαμβο που όπως τόνισε πίστευαν όλοι μέσα στην ομάδα.