Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Νότιγχαμ Φόρεστ- Μπλάκμπερν 3-2 (vid)

H Νότιγχαμ Φόρεστ με πρωταγωνιστή τον Γκράμπαν, μπήκε με το... δεξί στο 2020, «καθάρισε» και την Μπλάκμπερν με σκορ 3-2, σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη και έπιασε τετράδα (με ματς λιγότερο).

Η Νότιγχαμ Φόρεστ είναι «on fire» και το απέδειξε με το… ξημέρωμα του 2020. Οι Reds επικράτησαν 3-2 της Μπλάκμπερν στο «Σίτι Γκράουντ» και πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Championship, συνεχίζοντας να κοιτούν ψηλά.

Πόσο ψηλά; Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Μπρέντφορντ, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο (με την Ρέντινγκ εντός έδρας).

Το συγκρότημα του Σαμπρί Λαμουσί απέδειξε για άλλο ένα παιχνίδι, ότι ανήκει στα υψηλά διαζώματα του πιο ανταγωνιστικού πρωταθλήματος της Ευρώπης και στόχος είναι να διατηρηθεί εκεί προκειμένου, να διεκδικήσει τον βασικό της στόχο… Την άνοδο στην Premier League.

Το έργο της πάντως απέναντι στην Μπλάκμπερν δεν ήταν εύκολο, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ανεβασμένοι τις τελευταίες αγωνιστικές, έχοντας μόλις 1 ήττα στα τελευταία 9 παιχνίδια.

Η Φόρεστ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Κας, ο Λόλεϊ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Λαμουσί έδειξε να απλοποιεί τα πράγματα, όταν ο Γκράμπαν ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 2-0 στο 25ο λεπτό, αλλά τα «ρόδα» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο πολύπειρος Στιούαρτ Ντάουνινγκ μείωσε σε 2-1 στο 39′ και έβαλε… φωτιά στο ματς, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά η Νότιγχαμ δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει την ευκαιρία.

Ο Γκράμπαν με το 14ο γκολ του στην κατηγορία, επανέφερε τη διαφορά των δύο ομάδων στα δύο γκολ, σκοράροντας με έξοχη κεφαλιά στο 55ο λεπτό, για το 3-1.

Η Μπλάκμπερν έκανε την απέλπιδα προσπάθεια, μείωσε με αυτογκόλ του Γουόραλ σε 3-2 στο 71′, αλλά ως εκεί.

Το 3-2 παρέμεινε μέχρι τέλους και η Νότιγχαμ συνεχίζει να ονειρεύεται…

Δείτε τα highlights:

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.