Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Ιντερ – Τζένοα 4-0

Οι Νερατζούρι επικράτησαν με 4-0 της Τζένοα, έφτασαν τους 42 βαθμούς και έπιασαν στην κορυφή την Γιουβέντους.

Στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο επέστρεψε η Ιντερ του Αντόνιο Κόντε, με τους Νερατζούρι να κερδίζουν εύκολα με 4-0 την Τζένοα, για την 17η αγωνιστική της Serie A.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Λουκάκου, ο οποίος σκόραρε το πρώτο και το τέταρτο γκολ της Ιντερ, ενώ τα άλλα δύο πέτυχαν οι Γκαλιαρντίνι και Εσποσίτο.

Στο 31’ ο Καντρέβα σέντραρε για τον Λουκάκου και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Βέλγος στράικερ πάσαρε στον Γκαλιαρντίνι και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ράντου για το 2-0.

Στο 63’ ο Αγκουντέλο ανέτρεψε τον Γκαλιαρντίνι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο 18χρονος Εσποσίτο, ο οποίος δεν λάθεψε απέναντι στον Ράντου και έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 71’ ο Λουκάκου με τρομερό σουτ μετά από πάσα του Καντρέβα.

Με αυτή τη νίκη η Ιντερ έφτασε τους 42 βαθμούς και έπιασε στην κορυφή τη Γιουβέντους, η οποία μεσοβδόμαδα επικράτησε εκτός έδρας της Σαμπτνόρια με 2-1. Από την άλλη, η Τζένοα έμεινε χωρίς διπλό στο Μιλάνο από το 1994 και βρίσκεται στην 19η θέση.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα (75′ Λατσάρο), Γκαλιαρντίνι (73′ Σένσι), Μπόρχα Βαλέρο, Βεσίνο, Μπιράκι (78′ Ντιμάρκο), Εσπόζιτο, Λουκάκου.

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Γκιλιόνε, Μπιράσκι, Ρομέρο, Κρίσιτο, Γιαγκέλο (62′ Ροβέλα), Ραντοβάνοβιτς, Κασάτα, Αγκουντέλο, Σανάμπρια (76′ Κλεονίς), Πιναμόντι (72′ Φαβίλι).

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).