Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-27

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο πρώτο ντέρμπι της φετινής χρονιάς στην Handball Premier καθώς επικράτησε με 27-24 του Ολυμπιακού στο Ρέντη και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο πολύ μεγάλο ντέρμπι στη φετινή Handball Premier βάφτηκε κιτρινόμαυρο. Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε με 27-24 στην έδρα του νταμπλούχου Ολυμπιακού και πλέον είναι μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το ματς κι έφτασαν να προηγούνται με 9-5, η Ένωση αντέδρασε, γύρισε το ματς πριν βγει το ημίχρονο και έκτοτε κυριάρχισε φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αφού όταν ο Ολυμπιακός με τον Τζηρά σε πρώτο ρόλο ξέφυγε με 3-1 η ΑΕΚ απάντησε φέρνοντας το ματς στα ίσια και το 3-3 χάρη σε δύο γκολ του Χιμένεθ.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και άρχισαν να οικοδομούν μια διαφορά η οποία στο 18′ έφτασε και στα τέσσερα γκολ (9-5) με τον Τζηρά να έχει ήδη πετύχει επτά από τα εννιά της ομάδας του.

Με τον Γιάκομσεν να αναλαμβάνει δράση η ΑΕΚ ανέκαμψε και μείωσε αρχικά σε 9-8 με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά στο σκορ μάλιστα με δύο γκολ χάρη σε δύο εξαιρετικές εκτελέσεις του Μπουνέτα και με ένα επιμέρους 7-1 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και με τον Μπουνέτα σε εξαιρετική βραδιά αλλά και τους Κεδέρη και Μυλωνά να σκοράρουν προηγήθηκε με 18-15. Στα μισά περίπου του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μείωσε στο γκολ με τον Λέμος (19-18) αλλά οι παίκτες του Δημητρούλια δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Οι Μπουνέτα και Φλορίντο ήταν σε εκπληκτική κατάσταση, η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε κι έφτασε μέχρι και τα πέντε γκολ (23-18).

Η προσπάθεια της ομάδας του Γιώργου Ζαραβίνα για να ξαναμπεί στο ματς δεν καρποφόρησε αφού δεν κατάφερε να πλησιάσει σε διαφορά μικρότερη από τα τρία γκολ κι έτσι η ΑΕΚ έφυγε με μεγάλη νίκη 27-24 από το Ρέντη.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 8-5, 9-7, 10-10, 10-12 (ημιχρ.), 13-15, 14-17, 18-21, 20-24, 22-26, 24-27

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.