Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός 1-3

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου με 3-1 εκτός έδρας και έκανε το 10 στα 10, στρέφοντας την προσοχή της στο ματς του Ισραήλ κόντρα στην Χάποελ Σαμπά.

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague συνέχισε η ομάδα Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνιζόμενες με σοβαρότητα από τη αρχή της αναμέτρησης έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση, κάνοντας το «10Χ10» στο πρωτάθλημα.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας, έφτασαν έτσι τους 27 βαθμούς και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμούν με τον ΑΟ Θήρας.

Πλέον όλοι στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού στρέφουν την προσοχή τους στην δεύτερη αναμέτρηση του Challenge Cup, κόντρα στην Χάποελ Κφαρ Σαμπά που θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη (19/12) στο Ισραήλ.

Με άνεση το 1-0

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 και 6-2, δείχνοντας από νωρίς την ανωτερότητα του. Με την Στέλλα Χριστοδούλου να πιέζει από το σερβίς, το σερί των «ερυθρολεύκων» διευρύνθηκε, για το 14-2 και το συν δώδεκα στο σετ. Οι νταμπλούχες Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με την Καλανταρίδου να καρφώνει έφτασε στο 25-8, κάνοντας το 1-0 στον αγώνα.

Είχε τον έλεγχο και 2-0

Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 6-7. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο έτρεξε ένα σερί και ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, για το 10-6.

Με τον προπονητή του Ολυμπιακού να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και με καρφί της Χίπε διαμορφώνεται το 15-13. Η Χίπε καρφώνει για το 24-18 και το σετ τελείωνει με 25-18, μετά από λάθος των γηπεδούχων πάνω στο φιλέ, στην προσπάθεια της Τοτσίδου.

Ισορροπημένο σετ και 2-1

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 5-2. οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 5-5 αλλά η απάντηση των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν άμεση και ανέκτησαν το προβάδισμα με 10-6, τρέχοντας ένα σερί 4-0.

Η Χούντ καρφώνει για το 14-12, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο. Το Μαρκόπουλο πέρασε μπροστά με 18-16, αναγκάζοντας τον Μπράνκο Κοβάτσεβτς να καλέσει τάιμ άουτ. Νέα ισοπαλία στο σετ με 20-20 και το Μαρκόπουλο είναι αυτό που έφτασε στο 25-21, για το 1-2 στον αγώνα.

«10Χ10» και τώρα η Χάποελ

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-2, 6-2. Οι γηπεδούχες ισοράφισαν σε 6-6 αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν, με την Ζιβογίνοβιτς να καρφώνει για το 10-6, μην ανήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στο αντίπαλο. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 14-7, με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση.

Η Χίπε κάρφωσε για το 22-12 και σετ μπολ (24-14) από την Ζιβογίνοβιτς, με την ίδια να τελειώνει και το σετ με 25-14. Πλέον όλοι στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στην δεύτερη αναμέτρηση κόντρα στην Χάποελ Κφαρ Σαμπά, για το Challenge Cup, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (19/12) στο Ισραήλ.

Τα σετ: 1-3 σε 1:23, 8-25 (18′), 18-25 (2΄), 25-21 (24′), 14-25 (20΄)

Μαρκόπουλο: Δικαιούλια 5 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Νικολογιάννη 23 (18/34 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 39% υπ., 24% αρ.), Κνέζβιτς, Ζιβίβοβιτς 5 (2/25 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 27% υπ., 15% αρ.), Τσιτσιγιάννη 8 (8/34 επ.), Καλαϊτζάκη, Κοττά -λ (58% υπ., 38% αρ.) / Χατζηγρηγορίου, Λεπενιώτη, Παπαδοπούλου, Μαρινάκη 2 (2 άσσοι), Μπόκη

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Χούντ 13 (10/22 επ., 1 μποκ, 2 άσσοι, 50% υπ., 32% αρ.), Λαμπρούση 10 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (4/6 επ.), Χίπε 21 (20/43 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 18 (12/15 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τοτσίδου 4 (4/19 επ., 43% υπ., 29% αρ.), Κονόμη -λ (33% υπ., 13% αρ.), Κακουράτου -λ / Κωνσταντινίδου, Ζιβογίνοβιτς 3 (3/4 επ.), Καλανταρίδου 2 (2/5 επ.), Ξανθοπούλου

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.