Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Γιουγκ 6-5

Οι Ερυθρόλευκοι κέρδισαν με 6-5 τη Γιουγκ στο Παπαστράτειο και έκαναν καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο του LEN Champions League.

Καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο του Len Champions League έκανε ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι παίζοντας καταπληκτική άμυνα επικράτησαν με 6-5 της Γιουγκ στο Παπαστράτειο και πλέον βρίσκονται στο +4 από τους Κροάτες.

Μια εξαιρετική εμφάνιση από τους Πειραιώτες, οι οποίοι απέδειξαν περίτρανα για ακόμα μία φορά ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Σπουδαίο παιχνίδι από τον Ζερβεδά, ο οποίος πραγματοποίησε μεγάλες επεμβάσεις και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μία τεράστια νίκη, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Μουρίκης και Μυλωνάκης.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη στα γκολ των Μουρίκη και Γιόκοβιτς. Οι Ερυθρόλευκοι στην αρχή της δεύτερης περιόδου έκαναν το 3-0 με τον Μουρίκη, με τη Γιουγκ να μειώνει σε 3-2 με τους Μερκούλοφ και Παπαναστασίου.

Στην αρχή του τρίτου οκταλέπτου ο Ολυμπιακός με τον Γενηδουνιά έκανε το 4-2, με την Γιουγκ να σκοράρει δύο σερί γκολ και να ισοφαρίζει σε 4-4. Οι Πειραιώτες, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και με γκολ του Μυλωνάκη έκαναν το 5-4 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα στο σκορ.

Τρία λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Μπουλιούμπασιτς έκανε το 6-4, με τον Φάτοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 6-5.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 2-2, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μουρίκης (φουνταριστό, 4:44), 2-0 Γιόκοβιτς (π/π, 3:09)

2ο οκτάλεπτο: 3-0 Μουρίκης (φουνταριστό, 5:34), 3-1 Μερκούλοφ (κόντρα, 4:18), 3-2 Παπαναστασίου (π/π, 2:28)

3ο οκτάλεπτο: 4-2 Γενηδουνιάς (κόντρα, 6:10), 4-3 Μπέχιτς (περιφέρεια, 5:38), 4-4 Ομπράντοβιτς (φουνταριστό, 2:59), 5-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 1:25)

4ο οκτάλεπτο: 6-4 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 3:00), 6-5 Φάτοβιτς (περιφέρεια, 2:13)