Φορτούνα Ντίσελντορφ – Μπάγερν Μονάχου 0-4

Η Μπάγερν επικράτησε εύκολα με 4-0 της Φορτούνα Ντίσελντορφ και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Γκλάντμπαχ από την Ουνιόν Βερολίνου μείωσε στον πόντο τη διαφορά της από την κορυφή.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε ένα εύκολο απόγευμα στο Ντίσελντορφ, αφού επικράτησε με 4-0 της Φορτούνα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το «δώρο» της Ουνιόν Βερολίνου, η οποία επικράτησε της πρωτοπόρου Γκλάντμπαχ με 2-0.

Η Μπάγερν μπήκε με διάθεση να «καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 34′ προηγούντας με 3-0, χάρη σε τέρματα των Παβάρ (11′), Τολισό (27′) και Γκνάμπρι (34′). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 70ο λεπτό ο Κουτίνιο, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως  ο Λεβαντόφσκι δεν σκόραρε για πρώτη φορά στο γερμανικό πρωτάθλημα στη 12η αγωνιστική.

Η Ουνιόν Βερολίνου πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Γκλάντμπαχ με γκολ των Ούγια στο 15′ και Άντερσον στο 92′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Σάλκε πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βέρντερ με 2-1, όπως και η Βόλφσμπουργκ στην έδρα της Άιντραχτ με 2-0. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν, από τη μεριά της, αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με τη Φράιμπουργκ με 1-1.