Σάββατο 20 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Ηρακλής 68-77

Με ηγέτη τον ασταμάτητο Κιθ Λάνγκφορντ η ΑΕΚ πέρασε από το Ιβανόφειο, επικρατώντας (έστω και δύσκολα) του φιλότιμου Ηρακλή

Αν πει κάποιος στον Κιθ Λάνγκφορντ ότι ο… Ερμής είναι ανάδρομος, το πιθανότερο είναι να βάλει τα γέλια ο Αμερικανός, καθώς εκείνος βρίσκεται στο… καλύτερο φεγγάρι του.

Ο έμπειρος περιφερειακός παίκτης «αποφάσισε» για την τύχη του αγώνα, οδηγώντας την ΑΕΚ σε νίκη επί του Ηρακλή με 77-68, μια νίκη που τη χρειάζονταν όσο τίποτα, καθώς είχε μείνει πίσω στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Λάνγκφορντ μετέτρεψε την αναμέτρηση σε προσωπικό σόου, πετυχαίνοντας 35 πόντους (έναν για κάθε λεπτό συμμετοχής του), με 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/17 βολές, με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ και δίχως να κάνει λάθος! Μια εμφάνιση που αδικείται όποιον επιθετικό προσδιορισμό κι αν της βάλεις.

Η ΑΕΚ θα είχε κερδίσει ευκολότερα, αν υπήρχαν περισσότεροι συμπαραστάτες στην επίθεση, πλην των Γκίκα – Γιάνκοβιτς. Με εξαίρεση αυτούς τους τρεις, κανείς εκ των υπολοίπων δεν πέτυχε περισσότερους από 4 πόντους! Κι επίσης θα νικούσε ευκολότερα, αν αντιδρούσε καλύτερα στη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 9-0 και μείωσαν σε 61-63, αλλά σ’ εκείνο το σημείο 2/2 τρίποντα από Γκίκα και Λάνγκφορντ «έγραψαν» το 61-69.

Παρότι σε 5.35’’ στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν μόνο αυτά τα δύο τρίποντα, οι παίκτες του «γηραιού» δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν. Η πολύ καλή παρουσία του Ντέιβιτς (πέτυχε 16 πόντους με μόλις ένα άστοχο σουτ και μάζεψε 7 ριμπάουντ) ήταν απρόσφορο μέσο, καθώς η επίθεση του Ηρακλή παρουσίασε αρρυθμία.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι