Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Έιμπαρ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-4

Ένα εύκολο βράδυ είχε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Έιμπαρ την οποία συνέτριψε με 4-0. Ο Μπενζέμα ξεπέρασε τον Πούσκας στους σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η Ρεάλ επικράτησε εύκολα με 4-0 της Έιμπαρ, ανέβηκε στην κορυφή της Λα Λίγκα και περιμένει το αποτέλεσμα της Μπαρτσελόνα για να δει αν θα βρεθεί μόνη της εκεί.

Η «βασίλισσα» δεν είχε όρεξη για αστεία και καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι. Μόλις στο 8′ ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ για τους «μερένγκες», ενώ ο Σέρχιο Ράμος στο 20′ διαμόρφωσε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Με τον ίδιο τρόπο ο Μπενζεμά στο 29′ έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα τέρμα με τον Βαλβέρδε στο 61′.

Η βραδιά αποδείχθηκε ιστορική για τον Μπενζεμά ο οποίος με τα δύο τέρματα που πέτυχε έφτασε τα 157 με τη φανέλα της «Βασίλισσας» και άφησε πίσω του τον Φέρεντς Πούσκας ο οποίος είχε 156.

Παρασκευή (8/11)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Λεγανές 1-1 (63′ Μερίνο-78′ Ελ Νεσίρι)

Σάββατο (9/11)

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 3-0
(26’ Χοσελού, 32’ Πίνα, 75’ πεν. Πέρεθ)

Βαλένθια-Γρανάδα 2-0
(74’ Βας, 97’ Τόρες)

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».