Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Χαποέλ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ 85-78

Η ΑΕΚ στηρίχθηκε στο εξαιρετικό της περιφερειακό σουτ, αλλά στην άμυνα δεν είχε αρχή, μέση και τέλος, γι’ αυτό κι ηττήθηκε από τη Χαποέλ Ιερουσαλήμ

Κανείς δεν αρνείται ότι η έξοδος στο Ισραήλ ήταν εξ ορισμού δύσκολη και πως η Χαποέλ είναι από τις ομάδες που φτιάχτηκαν για να πάνε μακριά στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Όμως η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στην επίθεση και στο τέλος της ημέρας οι παίκτες της αδικούν τον εαυτό τους.

Όταν έχεις 9/12 τρίποντα στο ημίχρονο και 16/29 συνολικά, τη στιγμή που οι αντίπαλοι τέλειωσαν το ματς με 9/28 και το ταμπλό γράφει 8578, κάτι έκανες εντελώς λάθος. Ποιο είναι αυτό;

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν… αεράμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο 20λεπτο έληξε με τη διαφορά στον πόντο (46-47), τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι.

Όταν παίρνεις 27 πόντους από το τρίποντο, έχοντας χάσει μόνο 3 περιφερειακά σουτ στο πρώτο μισό και δεν ξεφεύγεις στο σκορ, είσαι καταδικασμένος να χάσεις.

Δεν παραβλέπουμε ότι η Χαποέλ έχει παίκτες (όπως ο εξαιρετικός Φελντέιν), που κάνουν τη διαφορά, ούτε τα προβλήματα που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του αγώνα (Σλότερ), όμως όπως και να ‘χει η ΑΕΚ πρέπει να βελτιώσει την αμυντική της συμπεριφορά, προκειμένου να μην σπαταλά τέτοιες ευκαιρίες.

Γιατί δεν θα είναι κάθε βράδυ τόσο καλός ο Σλότερ. Επίσης στα ζητούμενα είναι και το αν μπορεί να συνεχίσει να παίζει 40 λεπτά (!) ο Σαν Ρος.

Βέβαιο είναι ότι το ξεκίνημα της «Ένωσης» σε Ελλάδα και Ευρώπη απέχει από αυτό που περίμεναν οι φίλοι της, καθώς και το ρόστερ είναι γεμάτο με ποιοτικούς παίκτες, και αυτοί οι παίκτες (κυρίως ο Λάνγκφορντ) κάνουν στο παρκέ αυτά για τα οποία αποκτήθηκαν.

Απαιτείται να βρεθεί χημεία και να μοιραστούν ρόλοι, αλλά αυτό οφείλει να το κάνει άμεσα ο τεχνικός της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

Φοβερό βίντεο: Η γκολάρα του Μπακούλα από την κερκίδα!