Λαύριο – Παναθηναϊκός 81-112

Ο Παναθηναϊκός «σάρωσε» το Λαύριο με 112-81 εκτός έδρας με επιθετικό ρεσιτάλ του Τζίμερ Φριντέτ (24π) και εξαιρετικούς Παπαγιάννη (16π) και Παπαπέτρου (14π, 5ρ, 4ασ).

Ούτε καν που… ίδρωσε. Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον εξαιρετικό Φριντέτ και τους σταθερά ανεβασμένους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, διέλυσε το Λαύριο με 112-81 εκτός έδρας και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα κόντρα στην ομάδα της Ανατολικής Αττικής, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 33-18. Στη συνέχεια διατηρούσαν άνετα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, διευρύνοντας την μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Ο Τζίμερ Φριντέτ πραγματοποίησε το πρώτο του «μεγάλο» επίσημο παιχνίδι με το «Τριφύλλι» σταματώντας στους 24 πόντους (σε 23 λεπτά συμμετοχής), έχοντας και 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Εξαιρετικός και πάλι ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους, πολύ καλός και ο Παπαπέτρου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Θετικός μετά από καιρό ο Νίκος Παππάς με 11 πόντους. Από πλευράς γηπεδούχων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ουάτσον με 22 και Άλμαν με 15 πόντους.

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί στο παρκέ πετυχαίνοντας 8 γρήγορους πόντους (μαζί με 3 ριμπάουντ), ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (8-15 στο 5′). Ο Κάιλ Άλμαν (8 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) κρατούσε σχεδόν μόνος την διαφορά από το να ξεφύγει, ωστόσο οι «πράσινοι» έδειχναν από νωρίς τις διαθέσεις τους κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +15 (18-33).

Με τον Έλληνα σέντερ να συνεχίζει ασταμάτητος η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε με το πόδι στο «γκάζι», βρίσκοντας παράλληλα σκορ και από τα 6,75. Το Λαύριο χάρη στους Ουάτσον και Άλμαν ακολούθησε τους φιλοξενούμενους στο υψηλό σκορ, ωστόσο δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να κάνει κάτι ώστε να μειώσει την διαφορά, με το «Τριφύλλι» να κλείνει το ημίχρονο στο +18 (44-62). Η δεύτερη περίοδος άνηκε στον Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος σε αυτό το διάστημα μέτρησε 13 πόντους (17 συνολικά στο ημίχρονο).

3η περίοδος
Η απόσταση των δύο ομάδων εδραιωνόταν σε διαφορές 20+ πόντων (51-73 στο 25′), με τους «πράσινους» να μετρούν 20 ασίστ σε εκείνο το σημείο. Μάλιστα, ο «Άρτζι» έκανε και δοκιμές με τον Φριντέτ ή τον Παππά σε θέση «1», αφού ο Ταϊρίς Ράις ήταν εκτός. Το +30 δια χειρός Ντίνου Μήτογλου (51-81 στο 27′) έφερε το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη, όμως οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις (61-91). Στο 30′ ο Φριντέτ είχε φτάσει τους 24 πόντους, ενώ ο Ουέσλι Τζόνσον είχε το highlight του αγώνα με ένα ωραίο τρίποντο.

4η περίοδος
Το «φράγμα» των 100 πόντων «έσπασε» με 06:41 να μένουν, ύστερα από εύστοχη προσπάθεια του Ίαν Βουγιούκα (64-101). Ο Πεδουλάκης δοκίμασε τον Κώστα Παπαδάκη, με την τελευταία περίοδο να μοιάζει με… τυπική διαδικασία. Το Λαύριο έπαιξε πιο ελεύθερα και «έτρεξε» κάποια μικρά σερί, με τις δύο ομάδες να δίνουν ωραίες στιγμές, μέχρι το τελικό 81-112. Μεταξύ των στιγμών που ξεχώρισαν ήταν και το «στοπ» του Νίκου Παππά στον Βασίλη Μουράτο στο 37′, αλλά και το κάρφωμα του Ιωάννη Παπαπέτρου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.