Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
La Liga : Γονάτισε τη Σεβίλλη με τρομερή ανατροπή η Εϊμπάρ

Από την... κόλαση στον παράδεισο η Εϊμπάρ, η οποία επικράτησε με 3-2 της Σεβίλλης παρά το γεγονός ότι έχανε με 0-2, ενώ τα τρία γκολ της νίκης οι γηπεδούχοι τα πέτυχαν σε διάστημα σε 17 λεπτών

Επική ανατροπή στο Ιπουρούα από την Εϊμπάρ!

Κανείς δεν το πίστευε κι όμως συνέβη. Η Εϊμπάρ πέτυχε μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Σεβίλλη, παρά το γεγονός ότι μέχρι το 65′ έχανε με 0-2. Στα επόμενα 17 λεπτά όμως, η ομάδα του Τζουλιέν Λοπετέγκι έπαθε ένα αδικαιολόγητο… μπλακ άουτ, δέχθηκε τρία γκολ μέχρι το 82′ και έφυγε ηττημένη από το μικρό γηπεδάκι του Ιπουρούα.

Οι «Ανδαλουσιάνοι» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Οκάμπος στο 11′, ενώ το 0-2 έκανε ο Τόρες στο 33′. Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο β’ μέρος άλλαξαν όλα. Το 1-2 έγινε στο 65′ με εκτέλεση πέναλτι του Ορεγιάνα, το 2-2 ο Λεόν στο 77′, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 82′ ο Κότε.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα 6ης αγωνιστικής:

Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου:

Βαγιαδολίδ – Γρανάδα 1-1 (12′ Πλάνο / 42′ Φερνάντεθ)

Μπέτις – Λεβάντε 3-1 (45′ 48′ 67′ Ιγκλέσιας / 7′ Ερνάνι)

Μπαρτσελόνα – Βιγιαρεάλ 2-1 (6′ Γκριεζμάν, 15′ Αρτούρ / 44′ Καθόρλα)

Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου:

Λεγκανές – Μπιλμπάο 1-1 (62′ Όσκαρ / 59′ πεν. Γκαρθία)

Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (26′ Κόστα, 64′ Φέλιξ)

Βαλένθια – Χετάφε 3-3 (30′ 34′ Μάξι Γκόμεζ, 39′ Κανγκίν / 1′ Μάτα, 66′ Χέισον, 69′ Ροντρίγκεθ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Οσασούνα 2-0 (36′ Βινίσιους, 72′ Ροντρίγκο)

Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου:

Εϊμπαρ – Σεβίλλη 3-2 (66′ πεν. Ορεγιάνα, 77′ Λεόν, 82′ Άνχελ / 11′ Οκάμπος, 33′ Τόρες)

Θέλτα – Εσπανιόλ (σε εξέλιξη)

Σοσιεδάδ – Αλαβές (σε εξέλιξη)

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.