Χάντμπολ: Μεγάλη διπλό της ΑΕΚ (23-20)

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ, καθώς η «Ένωση» επικράτησε με σκορ 23-20 των «ασπρόμαυρων» στην Θεσσαλονίκη.

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των «δικεφάλων» για την Handball Premier επικρατώντας του ΠΑΟΚ δύσκολα με σκορ 23-20 στη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας τους «ασπρόμαυρους» για πρώτη φορά εκτός έδρας, στην κανονική περίοδο, έπειτα από το 2007.

Η «Ένωση» ήταν από την αρχή το φαβορί στην αναμέτρηση, όμως αυτό δεν το επιβεβαίωσε από την αρχή του παιχνιδιού και αυτό γιατί ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά καλός, δείχνοντας πως μπορεί να διεκδικήσει πράγματα από τον αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με 2-4, με τον «δικέφαλο του βορρά» όμως να βγάζει άμεσα αντίδραση καταφέρνοντας να περάσει μάλιστα μπροστά στο σκορ με 7-4 και 9-6, με το ημίχρονο να κλείνει στο υπέρ του 9-8.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 11-14, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ έδειξε πως θα παλέψει μέχρι το τέλος ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στο 16-16.

Από εκεί και πέρα όμως η «Ένωση» πάτησε γκάζι και πέρασε μπροστά με τέσσερα γκολ διαφορά (17-21), με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει κάπου εκεί, μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 20-23.

Αυτά μόνο ο Ολυμπιακός: Διεκδικεί 6 ευρωπαϊκά σε 4 αθλήματα!

Δεν υπάρχει αυτό που έχει καταφέρει ο Ολυμπιακός, καθώς βρισκόμαστε στο δεύτερο μισό του Απρίλη και διεκδικεί ακόμα 6 ευρωπαϊκά σε 4 διαφορετικά αθλήματα!