Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Μουντομπάσκετ: Τα... χρειάστηκε η Ισπανία, λύγισε στο τέλος το Ιράν

Μουντομπάσκετ: Τα… χρειάστηκε η Ισπανία, λύγισε στο τέλος το Ιράν

Το αδιάφορο Ιράν πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό για την έκπληξη απέναντι στην Ισπανία, αλλά οι «φούριας ρόχας» με ένα σερί 8-0 νίκησαν 73-65 και έκαναν το απόλυτο στον όμιλο τους

Η Εθνική Ισπανίας έκανε το απόλυτο στον τρίτο όμιλο, αφού επιβλήθηκε δύσκολα με 73-65 του Ιράν, το οποίο βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 37′.

Το Ιράν αιφνιδίασε στο ξεκίνημα την Ισπανία, προηγούμενο με 0-10. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο τρίτο λεπτό, με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (18-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την Ισπανία να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα, όντας άστοχη από τα 6,75 (3/14). Ο Ρούντι Φερνάντεθ με τρίποντο έβαλε μπροστά την Ισπανία στο 18′ (31-28), μπαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (33-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι περισσότεροι θα περίμεναν από την Ισπανία να σοβαρευτεί και να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αλλά το Ιράν αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι», με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 42-43. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σκαριόλο με 10-0 σερί προηγήθηκαν με τη μέγιστη διαφορά (52-43). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν επίσης με ένα 0-10 σερί, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με βραχεία κεφαλή ενός πόντου (52-53).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με το Ιράν να προηγείται 57-62 έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο οι «φούριας ρόχας» δυνάμωσαν την άμυνά τους και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να βρουν εύκολα καλάθια. Ο Γκασόλ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του στο 37′ (65-63), ο Χαντάντι απάντησε για την νέα ισοπαλία, αλλά στο τελευταίο 1,5 λεπτό οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στο Ιράν να πετύχει πόντο. Το τρίποντο του Γιουλ και ένα κάρφωμα του Κλαβέρ, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα για τους παίκτες του Σκαριόλο, οι οποίοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-65.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αλλά και γενικότερα στην αναμέτρηση ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν με 11 οι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (10ρ.) και Βίκτορ Κλαβέρ. Από την άλλη πλευρά για το μαχητικό Ιράν, ξεχώρισαν οι Τζαμσιντιτζαφαράμπι (15π.), Χαντάντι (10π., 15ρ.) και Ροσταμπούρ (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 33-31, 52-53, 73-65

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.