Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Μουντομπάσκετ : Λύγισε το Πουέρτο Ρίκο η Ισπανία

Η Ισπανία σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ξεπέρασε εν τέλει δύσκολα το εμπόδιο του Πουέρτο Ρίκο με σκορ 73-63, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση

Η Ισπανία κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση, ξεπερνώντας δύσκολα το εμπόδιο του Πουέρτο Ρίκο με σκορ 73-63 για τον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «Φούριας Ρόχας» έγιναν η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στην επόμενη φάση, ενώ το Πουέρτο Ρίκο μετά την απίθανη ανατροπή εναντίον του Ιράν, στάθηκαν καλά, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η ομάδα της κεντρικής Αμερικής προηγήθηκε 21-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και 27-21 στο 12′, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι με ένα σερί 2-11, προγήθηκαν 29-32 στο 16′. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες από τη γραμμή των 6,75, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-36 υπέρ της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Στο δεύτερο μέρος, οι «μπαρουτοκαπνισμένοι» παίκτες της Ισπανίας, με τους Μαρκ Γκασόλ και Σέρχιο Γιουλ βγήκαν μπροστά, επιτρέποντας στην ομάδα τους να ξεφύγει στο σκορ (35-43), με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Ισπανούς προηγούμενους με 12 πόντους (45-57).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «φούριας ρόχας» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας μέχρι και το +14, αλλά ένα οι παίκτες του Κασιάνο μείωσαν σε 61-69, μπαίνοντας στο κόλπο. Η Ισπανία όμως ήταν ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό και πήραν το «ροζ φύλλο» αγώνα, με το τελικό 73-63.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Μαρκ Γκασόλ με 19 πόντους και ο Ρίκι Ρούμπιο με 17 πόντους και 4 ασίστ. Αντίθετα για το Πουέρτο Ρίκο πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλαβέλ με 13, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Γκάρι Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-36, 45-57, 63-73

Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχει γίνει η μισή δουλειά»

Απόλυτα ψύχραιμος ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα.