Χρυσό για την Ελλάδα στο beach handball γυναικών

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε της Πορτογαλίας με 2-0 σετ (23-18, 16-10) σετ μπροστά σε κατάμεστες εξέδρες και κατέκτησε αήττητη τον τίτλο με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες

Θριαμβεύτρια στο Τουρνουά Beach Handball Γυναικών αναδείχθηκε η Ελλάδα, κατά την 4η ημέρα των 2ων Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων Πάτρα 2019.

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε της Πορτογαλίας με 2-0 σετ (23-18, 16-10) σετ μπροστά σε κατάμεστες εξέδρες και κατέκτησε αήττητη τον τίτλο με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς!

Η Ελλάδα αναρριχήθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για δεύτερη φορά μέσα σε έναν χρόνο μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν και επιβεβαίωσε ότι αποτελεί μία υπερδύναμη του αθλήματος.

Η οικοδέσποινα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στα δύο σετ, νικώντας με 23-18 στο πρώτο χάρη σε ένα σερί 8-0 (από 6-6 σε 14-6) με κορυφαίες τις Βάσω ΣκαραΑ (8 πόντοι) Έλενα Κερλίδη (10 πόντοι) και Αποστολίνα Δημητρίου (10 πόντοι).

Στο δεύτερο σετ οι πρωταθλήτριες κόσμου επικράτησαν 16-10 με όπλο την άμυνα και με την Αλίκη Μακρή να πραγματοποιεί μεγάλες αποκρούσεις.

Την απονομή στα «χρυσά» κορίτσια της Ελλάδας, έκανε ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.

Στον μικρό τελικό η Ιταλία νίκησε την Τυνησία με 2-0 (14-8, 13-12) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.