Πώς μπορεί κανείς να τιμήσει την κληρονομιά που έχει αφήσει ένας πύργος των γραμμάτων σαν την Αφρο-αμερικανή ποιήτρια Μάγια Αγγέλλου (Maya Angelou);

Ένα σχολείο στο Λος Άντζελες έκανε προσφάτως μια προσπάθεια, φιλοξενώντας το «Maya Angelou Mural Festival»: επί μία εβδομάδα, μια εικοσάδα και παραπάνω ντόπιοι και διεθνείς καλλιτέχνες δρόμου δημιούργησαν μεγάλων διαστάσεων τοιχογραφίες στις εγκαταστάσεις του Dr. Maya Angelou Community High School.

Οι Rabi και JR χρησιμοποίησαν στο έργο τους το αυτοβιογραφικό πεζογράφημα της Αγγέλου «I Know Why The Caged Bird Sings».

Ο Faith XLVII εμπνεύστηκε από τον φοίνικα, μοτίβο που απαντάται συχνά στην ποίησή της και στο κάτω μέρος του έργου του γράφει τη φράση της «We may encounter many defeats but we must not be defeated (ενδέχεται να συναντήσουμε πολλές ήττες, αλλά δεν πρέπει να ηττηθούμε)».

View this post on Instagram

Completed project by @Faith47 for #MayaAngelouMuralFestival 📷 @staticmedium @chopemdownfilms • “When asked to paint a mural at the Maya Angelou School in South Central Los Angeles, I thought I would paint the school’s symbol of the Phoenix. A most ancient story that echoes the words of Maya Angelou herself: ‘We may encounter Many Defeats, but we must Never be Defeated’. Congratulations to @dr.mayaangelouhs and @brandedarts for putting so many monumental artworks in the school which will inspire the kids who will be our future leaders. Education = key”. – Faith XLVII • Special thanks to: @behrpaint @ironlak @kith @lacma @mayfairhotella @nasajpl @thinkspace_art @mosaicartfoundation @hyperx @adidasoriginals @sinanuzan @represent.global @melodicstar @drmayaangelou #mayaangelou #brandedarts #faithxlvii #faith47 #phoenix #contemporaryart #streetart #communityart #losangeles

A post shared by Branded Arts (@brandedarts) on

Στη δική του τοιχογραφία, ο Axel Void γράφει «We are all immigrants (Όλοι είμαστε μετανάστες)». Στην τοιχογραφία «Kids For Peace», ο ZUCO γράφει «Stay In School» και «Respect Yourself».

Την πρωτοβουλία συντόνισε η με έδρα το Λος Άντζελες εταιρεία Branded Arts που δημιουργεί, κατά παραγγελία, καλλιτεχνικά περιβάλλοντα για εταιρείες όπως η NIKE, η Ray-Ban, η Toyota.

Το ελληνικό αναγνωστικό κοινό ήρθε σε επαφή με το έργο της Μάγια Αγγέλου μέσω των βιβλίων της «Ξέρω γιατί κελαηδάει το πουλί στο κλουβί» και «Τα δυνατά πουλιά της επαγγελίας».

View this post on Instagram

@obeygiant in action! 🎥 @chopemdownfilms #MayaAngelouMuralFestival May 13-18, grand reception Saturday, May 18th from 4pm-9pm, featuring a conversation and performance with @MIGUEL • Participating artists: 1010 @1010zzz Add Fuel @addfuel Daniel Arsham @danielarsham Axel Void @axelvoid Bliss One @blissone Brushwork @brushwork Victoria Cassinova @vcassinova The Clover Signs @thecloversigns Enk One @enkone Josh Everhorn @josheverhorn Shepard Fairey @obeygiant Faith XLVII @faith47 Rob Hill @robhill.art Huge @hugeart Jasm One @jasm_one JR's Inside Out Project @jr @insideoutproject L.E.O. @l.e.other Griffin Loop @griffinloop Jona Meelan @jonameelan Mictlan Murals @mictlanmurals Mr B Baby @mrbbabyart Ni Santas @ni_santas Nunca @nunca.art Perez Bros @theperezbros Petal 1 @dangerbeez Rabi of Cyrcle @cyrcle Raquel Rojas @rockyraquelrojas Tochtlita @tochtlita Valfre @valfre Shawn Michael Warren @warrenart Andi Xoch @andixoch Joan Zeta @joan_zeta ZUCO @k4pcrew • Special thanks to: @behrpaint @ironlak @kith @lacma @mayfairhotella @nasajpl @thinkspace_art @mosaicartfoundation @hyperx @sinanuzan @represent.global @melodicstar #mayaangelou #brandedarts • Symposium & Programming Schedule: Weds 5/15: •4:30pm Community Workshop with @LACMA •5:00pm Community Workshop with @Artsy •5:30pm Community Workshop with @shg1970 Self Help Graphics Thurs 5/16: •4:30pm Film Screening “Forgiveness” Directed by Satie Gossett •5:00pm Avriel Epps-Darling @kingavriel presentation •5:45pm Kyler Franklin @sir_ky_ & Peri Chantelle “Husslenomics” Friday 5/17: •4:30pm – NASA JPL “Time and Space” student contest winners •5:00pm – Roland Wiley, Rob Hill, Vanessa Rivera @vjriivera – Presentations with Q&A •5:45pm – @kingdmc Darryl DMC McDaniels of @rundmc presentation. Q&A to follow with Brenda Reynoso @melodicstar Sat 5/18: •4:00pm -9:00pm gallery reception •4:00pm – Presentations from @sonder and @amberolivier •4:30pm – Performance by @thequincat •4:45pm – Dance Jam •5:10pm – @getlitpoet Poetry – Special guest @inqlife •6:10pm- Group Meditation with @juliehov •6:30pm – @Miguel Special conversation and performance, intro by @torrishack •9:00pm – 2:00am After party at the Mayfair Hotel! @mayfairhotel

A post shared by Branded Arts (@brandedarts) on

Και τα δύο είχαν κυκλοφορήσει από τις Εκδόσεις Πατάκη, το πρώτο το 1993 και το δεύτερο το 1995 και, σήμερα, είναι εξαντλημένα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ