Ρόκετς – Γουόριορς 126-121

Οι Ρόκετς με τον Χάρντεν να πετυχαίνει μεγάλα σουτ νίκησαν τους Γουόριορς στην παράταση με 126-121 και έβαλαν φωτιά στη σειρά, που πλέον βρίσκεται στο 2-1

Ο Τζέιμς Χάρντεν έβαλε 41 πόντους, ο Ερικ Γκόρντον πρόσθεσε άλλους 30 και οι Ρόκετς νίκησαν στην παράταση τους Γουόριορς 126-121, μειώνοντας τη σειρά σε 1-2. Ήταν ένα παιχνίδι ζωής ή θανάτου για το Χιούστον το οποίο έπρεπε να κερδίσει οπωσδήποτε αν ήθελε να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Και πράγματι στο τέλος οι ρουκέτες χαμογέλασαν και πήραν μια νίκη που και ψυχολογικά σημαίνει πολλά. Ο Χάρνετν ήταν σε μαγική βραδιά και πέτυχε σπουδαία σουτ, ο Γκόρντον επίσης και όλα πήραν τον δρόμο τους στην παράταση.

Οι Ρόκετς κατάφεραν να νικήσουν και τον Κέβιν Ντουράντ που είχε 46 πόντους και ήταν ο κύριος υπεύθυνος που το Γκόλντεν Στέιτ ανέτρεψε μία διαφορά 13 πόντων (83-70 στο 33′) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν έκανε ένα προσωπικό σερί 10-0 και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 93-94 στο 38′.

Στο τέλος της τέταρτη περιόδου, ο Ιγκουοντάλα έδωσε στους Γουόριορς το προβάδισμα (110-112) με τρίποντο 45,9’’ αλλά ο Χάρντεν κέρδισε φάουλ στην επόμενη φάση και ισοφάρισε με 2/2 βολές στα 38,7’’.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι Ρόκετς ξέφυγαν με 124-118 χάρις σε τρίποντο του Χάρντεν. Ο Ντουράντ κέρδισε όμως φάουλ σε τρίποντο αμέσως μετά το τάιμ άουτ και μείωσε γρήγορα το σκορ στη μία κατοχή (124-121). Παρόλα αυτά στο τέλος φάνηκε οι Γουόριορς να παράτησαν το παιχνίδι για κάποιον περίεργο λόγο.