Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
NBA : Έγραψε ιστορία ο Πόποβιτς, αποβλήθηκε ένα λεπτό μετά το τζάμπολ

Ο Γκρεγκ Πόποβιτς χρεώθηκε κάτι πρωτοφανές στο ματς των Σπερς με τους Νάγκετς, καθώς αποβλήθηκε 1 λεπτό και 3 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα

Έγραψε ιστορία ο Γκρεγκ Πόποβιτς στο ΝΒΑ. Δεν αποβλήθηκε απλώς για δεύτερη σερί φορά, αλλά υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει τον πάγκο του 1 λεπτό και 3 δευτερόλεπτα, μετά το τζάμπολ!

Ο τεχνικός των Σπερς διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές (στο ματς με τους Νάγκετς οι οποίοι νίκησαν 113-85) για φάουλ που δεν καταλογίστηκε υπέρ του ΛαΜάρκους Όλντριτζ στο οποίο υπέπεσε ο Πολ Μίλσαπ και του χρεώθηκε άμεσα τεχνική ποινή.

Ο Πόποβιτς κάλεσε τάιμ-άουτ και συνέχισε να διαμαρτύρεται ήρεμα, με τον διαιτητή Μαρκ Αγιότ να αποβάλλει τον προπονητή των σπιρουνιών, ο οποίος δεν ήταν τόσο προκλητικός όσο στο παιχνίδι με τους βασιλιάδες.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι δεύτερη συνεχόμενη αποβολή για τον προπονητή των Σπερς, αφού είχε αποβληθεί και στο ματς με τους Κινγκς, όταν ξέσπασε κατά των διαιτητών στο 3′ του δευτέρου ημιχρόνου.