Η Εφές αποτελείωσε την Αρμάνι προς όφελος και του Ολυμπιακού

Οι Τούρκοι επικράτησαν με 101-95 σε ένα επικό παιχνίδι επί των Μιλανέζων και έδωσαν ελπίδες στους Ερυθρόλευκους που περιμένουν τη Ρεάλ για να έχει σημασία ο αυριανός αγώνας τους με τη Νταρουσάφακα

Τι ματς και αυτό! Η Αρμάνι Μιλάνο για ένα 20λεπτο ήταν στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός στο καναβάτσο και η Εφές παρέμενε άνετη στην 4η θέση που είχε καπαρώσει εδώ και καιρό. Και όμως. Οι Τούρκοι με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, και μία εξίσου σοβαρή τελευταία περίοδο, γύρισαν το ματς και επικράτησαν της ομάδας του Αρμάνι με σκορ 101-95 και έφεραν την… κανονικότητα στην 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Τι συνέβη μετά από αυτό το αποτέλεσμα λοιπόν;

Ο Ολυμπιακός περιμένει την Ρεάλ να κάνει τη… δουλειά της και ουσιαστικά να του δώσει την ευκαιρία να περάσει στα πλέι οφ με νίκη επί της Νταρουσάφακα. Οσο για την Αρμάνι Μιλάνο; Αποχαιρετάει την Ευρωλίγκα, αφού σε συνδυασμό με τη νίκη της ΤΣΣΚΑ επί της Μπασκόνια, αποκλείστηκε από την επόμενη φάση της διοργάνωσης! Φοβερός και ο τρομερός ο Μίτσιτς με 18 πόντους και 28 βαθμούς στο ράνκινγκ.

Η Αρμάνι πέρασε στο παρκέ με σκοπό να κατακτήσει τη νίκη. Με τον Ταρζέφσκι προηγήθηκε με έναν πόντο, με τον Νάναλι να σκοράρει από τα 6,75μ για το +4 των Μιλανέζων.
Ο Μπρουκς πέτυχε το 12-18, για να έρθει ένα 9-0 σερί των Τούρκων, με τον Μόερμαν να διαμορφώνει το 21-18. Ο Λάρκιν ακολούθησε και εκτέλεσε για το 24-18, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο -4 (24-20).

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ανήκαν στο συγκρότημα του Πιανιτζάνι. Ο Ομιτς ήταν αιτία.. προσπεράσματος (26-27) και ο Νέντοβιτς από τις βολές έγραψε το 26-29, ο Κουζμίνσκας πέτυχε ένα τρίποντο ακόμα, με τους Ιταλούς να έχουν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους. Η αστοχία της Εφές και ένα τρίποντο του Νάναλι ήταν ο λόγος του 31-40, με τον Μίτσιτς να μειώνει στους 7 και να αναγκάζει στη συνέχεια σε λάθος τον Νέντοβιτς.

Οι γηπεδούχοι πάντως αντέδρασαν και μείωσαν στους 4 με τον Σανλί, όμως Νέντοβιτς και Κουζμίνσκας έκαναν το 40-48.Η Αρμάνι Μιλάνο με τρίποντο του Τζέιμ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +11 (42-53) και έτοιμη για το μεγάλο διπλό στην Τουρκία.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13 πόντους (42-55), όμως ένα 6-0 σερί των γηπεδούχων έκανε το 48-57.

Ο Τζέιμς σκόραρε για τον +11 της ομάδας του, αλλά οι Τούρκοι άρχισαν να ξυπνούν. Πρώτα με τον Μίτσιτς και μετά με τον Μπιμπουά μείωσαν στους 5, για να ακολουθήσει το δίποντο του Σιμον για το 58-61.

Ο Μπιμπουά έφερε το ματς στον πόντο με τρία λεπτά για την περίοδο, με τον Σιμόν λίγο αργότερα να ισοφαρίζει σε ένα τέλειο δεκάλεπτο για την Εφές!
Μάλιστα ο Πλάις έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με δίποντο και ο Μόερμαν έγραψε με τρίποντο το 71-66 με 1:16 για το δεκάλεπτο. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 74-69 με τον Μπιμπουά να πετυχαίνει γκολ φάουλ και την Εφές να έχει 32-16 επιμέρους στην τρίτη περίοδο.

Οι Τούρκοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και προσπέρασαν με 9 πόντους (78-69), με τον Πλάις στη συνέχεια να κάνει το 82-73 έπειτα από ασίστ του Λάρκιν.
Το ματς ήταν ροντέο, με τον Ταρζέφσκι να σκοράρει για το 84-79 και τους Ιταλούς να επιστρέφουν στο παιχνίδι μετά το κακό διάστημα που είχαν. Η Αρμάνι όχι μόνο δεν τα παράτησε, βρήκε κι άλλο σκορ από τον Τζέιμς και με δίποντο διαμόρωσε το 86-84!

Ο Λάρκιν ανέλαβε πρωτοβουλίες και πέτυχε ένα τρίποντο, Μίτσοφ και Κουζμίνσκας έκαναν το 90-88, όμως οι βολές του Μίτσιτς και το τρίποντο του Λάρκιν διαμόρφωσαν το 95-88!
Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε και δύο βολές αργότερα για το 97-91, με το χορταστικό αυτό παιχνίδι να δίνει ελπίδες στον Ολυμπιακό για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Το τελικό 101-95 ήταν καταδικαστικό για τους Ιταλούς που αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.