Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ανατροπή η ΤΣΣΚΑ με Μπασκόνια, ελπίδα για Ολυμπιακό

Παρ' ότι η Μπασκόνια ήταν μπροστά στο σκορ, οι Μοσχοβίτες με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατέκτησαν τη νίκη με 82-78 και πλέον αφήνουν στο «κόλπο» της πρόκρισης τον Ολυμπιακό

Σε ένα ματς που είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον μέχρι τέλους, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπραξε τα δέοντα για να παραμείνει στο κόλπο της πρόκρισης ο Ολυμπιακός. Οι Ρώσοι παρότι έχαναν με 11 πόντους από την Μπασκόνια στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έτρεξαν ένα 27-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησαν των Βάσκων με 82-78! Αυτό το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τη νίκη της Εφές επί της Αρμάνι, κρατούν τους Ερυθρόλευκους στο όνειρο, μόνο εάν νικήσει η Ρεάλ την Ζαλγκίρις στην Μαδρίτη.

Όλα τα λεφτά ο Κλάιμπερν στο τέλος που έκανε σμπαράλια την άμυνα του Περάσοβιτς, με την Μπασκόνια πάντως να έχει περάσει στην επόμενη φάση μετά και από ότι έγινε στην Τουρκία.

Η εξέλιξη του ματς

Η Μπασκόνια έκανε αισθητή την παρουσία της στην Μόσχα από την πρώτη στιγμή. Ο Σίλντς ήταν η αιτία του 10-14 με ένα τρίποντο, με το ματς να πηγαίνει στους +6 (10-16) για τους Βάσκους. Ο Ιτούδης αναγκάστηκε να περάσει ξανά τους βασικούς του και ο Κλάιμπερν πραγματοποίησε το 17-16 με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει ένα 7-0 σερί. Η Μπασκόνια δεν πτοήθηκε και με τους Χουέρτας και Πουαριέ είχε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο τεσσάρων πόντων (17-21).

Ο Βραζιλιάνος γκαρντ ήταν ορεξάτος και βοήθησε στο να περάσει με 6 πόντους η ομάδα του (17-23), ενώ πάσαρε και για το 21-25, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν διαρκώς λύσεις. Ο Χουέρτας παρέμεινε «καυτός» και με ένα του τρίποντο διαμόρφωσε το 25-32, με τον Χίγκινς να του απαντάει λίγο αργότερα για το 28-33.

Ο Σέρχι έκανε το 33-35 με σερί πόντους, αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς σε τάιμ άουτ, με τον Πουαριέ στη συνέχεια να στέλνει και πάλι τη διαφορά στους 5 (33-38). Οι δύο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-44, με την Μπασκόνια να απέχει 20 λεπτά από την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η Μπασκόνια παρέμεινε μπροστά και στην αρχή της τρίτης περιόδου. Το καλάθι του Βόιτμαν μάλιστα της έδωσε αέρα 7 πόντων (42-49) και ο Χουέρτας συνέχισε τη δουλειά του πρώτου ημιχρόνου για το 43-51.

Ροντρίγκες και Χουέρτας έφτασαν το ματς στο 47-53 με τους Βάσκους να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ. Στο 49-58 του Σιλντς, απάντησε ο Πίτερς για την ΤΣΣΚΑ, όμως ο Σενγκέλια πραγματοποίησε το 41-50 με κάρφωμα μετά από κλέψιμό του.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πέρασαν για πρώτη φορά με 11 πόντους έπειτα από βολές του Χίλιαρντ (53-64), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στη Μόσχα με το σκορ στο 55-66.

Η ΤΣΣΚΑ παρουσιάστηκε πιο σοβαρή στην τελευταία περίοδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρέξει ένα 6-0 σερί για το 61-66, με τον Χίγκινς να φτάνει στους 14 πόντους και να πετυχαίνει το 63-68.

Η Μπασκόνια έμοιαζε λες και… πνιγόταν μόνη της στην επίθεση, ο Σενγκέλια έχανε τη μία βολή μετά την άλλη και ο Μπολομπόι με το δεύτερο αντιαθλητικό που κέρδισε μείωσε σε 66-69.

Εν τω μεταξύ ο Χάκετ έμοιαζε λες και παίζει και για τον Ολυμπιακό. Με 4 σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στον πόντο και ο Κλάιμπερν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ένα τρίποντο από τα 7,5 μέτρα! Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν παντού, κάρφωσε για το +4 της ΤΣΣΚΑ με 2 λεπτά για το τέλος με τον Χάκετ να τον ακολουθεί για το 77-72.

Ο Πουαριέ πέτυχε τις βολές του, όπως και ο μαινόμενος Κλάιμπερν, δεν άφησε άλλα περιθώρια και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 82-78 επί της Μπασκόνια.

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…