Η Νταρουσάφακα αποτελείωσε τη Μπάγερν

Η Μπάγερν ηττήθηκε στην Τουρκία από την ουραγό της Ευρωλίγκας Νταρουσάφακα (92-87) και έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης στα πλέι οφ

Οι όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας η Μπάγερν εξανεμίστηκαν, μετά την ήττα (92-87) στην Τουρκία από τη Νταρουσάφακα.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο (12-25 και 32-43), όμως στη συνέχεια κατέρρευσαν αμυντικά, με αποτέλεσμα η ουραγός υποστούν οδυνηρή ήττα από την ουραγό.

Στο 13-16 η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μετά από 29 ματς, με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν την μόλις 5η νίκη τους.

Το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν 48 πόντους τα λέει… όλα, επιτρέποντας στον Ντάγκλας να κάνει «πάρτι» στο ματς με 26 πόντους και τον Έβανς να προσθέσει ακόμη 20. Πάνω από όλα όμως οι γηπεδούχοι έκαναν «θραύση» έξω από τη γραμμή των 6,75μ. με 18/32 τρίποντα και τον Ντάγκλας να έχει 7/10!

Από την πλευρά της η Μπάγερν είχε μεν καλά ποσοστά ευστοχίας όμως στα κρίσιμα σημεία του ματς, οι παίκτες έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ και παράλληλα δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις τελευταίες επιθέσεις.

Έτσι οι παίκτες του Σελτσούκ Ερνάκ με το σκορ στο 81-79 είδαν τον Ντάγκλας να τους… παίρνει από το χέρι. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε τρίποντο, καλάθι και ζευγάρια βολών για να «καθαρίσει» το ματς για την ομάδα του.

LIVE: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρακολουθήστε live στις 21:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Game 2 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports Prime.