Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Σε μεγαλύτερους μπελάδες ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη της Μπασκόνια επί της Ρεάλ

Η Μπασκόνια επικράτησε 86-76 της Ρεάλ Μαδρίτης και αγχώνει ακόμη περισσότερο τον Ολυμπιακό στο δρόμο για τα πλέι οφ της Euroleague

Ένα παιχνίδι με έντονο ελληνικό ενδιαφέρον εξελίχθηκε στην Βιτόρια. Η Μπασκόνια επικράτησε με 86-76 της Ρεαλ Μαδρίτης και βάζει σε μπελάδες τον Ολυμπιακό αναφορικά με την πρόκριση στα πλέι οφ.
Oι Βάσκοι πλέον θέλουν νίκη επί της Εφές και ΤΣΣΚΑ στις επόμενες δύο αγωνιστικές, αποτελέσματα που είναι ικανά να ρίξουν εκτός τους Ερυθρόλευκους από την επόμενη φάση.

Η εξέλιξη του ματς

Η Μπασκόνια πέρασε γερά στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε να προηγείται με 10-5. Γρήγορα πέρασε με 13-7 και ο Χουέρτας εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 (19-9). Το μοναδικό που κατάφερε η Ρεαλ των πολλών απουσιών ήταν να μειώσει σε 22-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τους Καρολ και Τόμπκινς.

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι στην αρχή της δεύτερης περιόδου και μείωσαν στους 3, όμως ένα ξέσπασμα της Μπασκόνια με πρωταγωνιστή τον Πουαριέ βοήθησε για το 30-23. Μέσω του Χουέρτας οι Βάσκοι έφτασαν στο 36-28 ενώ ο Τζόουνς ακολούθησε για το 39-31. Ένα 5-0 της ομάδας του Λάσο ήταν η αιτία του 39-36, με τον… εμφύλιο στην Βιτόρια να κλείνει στο ημίχρονο με τους διεκδικητές του να έχουν διαφορά τριών πόντων.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα πέρασαν με 10 πόντους έπειτα από δίποντο του Πουαριέ (48-38). Ο Γάλλος συνέχισε έτσι, με τον Κούζμιτς και τον Τόμπκινς να παλεύουν για να ρίξουν κι άλλο τη διαφορά. Ο Πρέπελιτς έκανε το 55-49 με τους Βιλντόζα και Βόιτμαν να είναι η αιτία για ξεφύγει εκ νέου η απόσταση από την Ρεαλ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-53.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα με τον Τζόουνς έκαναν το 69-53, με τον Λάσο πάντως να βρίσκει κι άλλες λύσεις από τους παίκτες του και με τους Καρολ και Ρούντι να βλέπει την ομάδα του να πλησιάζει στους 9 (69-60).

Ο Αγιόν σκόραρε για το 69-62, με την Ρεαλ να μην παρατάει να και να πιέζει για την ανατροπή. Ένα ακόμα τρίποντο από τον εξπέρ του είδους, Τζέι Σι Καρολ έφερε το 72-68 με 5 λεπτά για τη λήξη. Και πάλι μέσω του Πουαριε βρήκε σκορ η Μπασκονια και το ματς με 2 λεπτά ακόμα έφτασε στο 79-72. Η Μπασκονια παρέμεινε σοβαρή στο πλάνο της, κατέκτησε τη νίκη και πλέον θέλει θετικά αποτελέσματα με Εφες και ΤΣΣΚΑ για να ρίξει στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό.

Περίπατος και τώρα… Σέλτικς για τους Χιτ (112-91, vid)

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 112-91 και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τα play off της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.