Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Κι όμως έχασε η Γιουβέντους

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι θέλησε να ξεκουράσει τον καταπονημένο Κριστιάνο Ρονάλντο απέναντι στην Τζένοα και η ομάδα του το «πλήρωσε» με την πρώτη της φετινή ήττα στο καμπιονάτο.

Μετά τον θρίαμβό της στο Champions League μεσοβδόμαδα, η Γιουβέντους προσγειώθηκε… ανώμαλα, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα για φέτος στο πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, χάρη σε δύο γκολ στα τελευταία 20 λεπτά, η Τζένοα έκανε την έκπληξη επικρατώντας της «Γηραιάς Κυρίας» στο «Λουίτζι Φεράρις», στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

Τα γκολ των νικητών προήλθαν αμφότερα με εξαιρετικά σουτ από τους Στέφανο Στουράρο (στο 72′) και Γκόραν Πάντεφ (9 λεπτά αργότερα στο 81′) που πέρασαν στο ματς ως αλλαγή.

Μέχρι σήμερα η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μετρούσε 24 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 27 παιχνίδια όμως και πάλι δεν θα τα… βάψει μαύρα, καθώς έχει 75 βαθμούς, την ώρα που η 2η Νάπολι έχεις μόλις 57 και η 3η Μίλαν 51 (αμφότερες με ματς λιγότερο).

Από την πλευρά της η Τζένοα βρίσκεται στην 12η θέση πλέον, με 33 βαθμούς, μετά την 8η νίκη που σημείωσε στο φετινό πρωτάθλημα.

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Περέιρα, Ρομέρο, Ζουκάνοβιτς, Κρισίτο, Ρολόν, Ραντοβάνοβιιτς (75′ Μιγκέλ Βελόζο), Λέραχερ, Λάζοβιτς (70′ Στουράρο), Σανάμπρια (60′ Πάντεφ), Κουαμέ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Περίν, Ζοάο Κανσέλο (60′ Μπερναρντέσκι), Κάσερες, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Αλέξ Σάντρο, Μπεντανκούρ (77′ Σπινατσόλα), Πιάνιτς, Εμρέ Τζαν, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (71′ Κέαν).

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.