Serie A : Στο -3 από την 4αδα η Ρόμα, 2-1 την Έμπολι

Η Ρόμα επικράτησε 2-1 της Έμπολι και συνεχίζει να κυνηγάει την 4άδα στη Serie A

«Ζωντανές» κράτησε η Ρόμα τις ελπίδες για συμμετοχή στο επόμενο Champions League, καθώς απέχει τρεις βαθμούς από την πρώτη 4αδα της Serie A, μετά τη νίκη επί της Έμπολι με 2-1 στο «Ολίμπικο».

Οι «Ρωμαίοι», που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία, Κώστα Μανωλά, κατάφεραν να «συνέλθουν» μετά τη βαριά ήττα στο ντέρμπι της «αιώνιας πόλης» από την Λάτσιο (3-0) και να πάρουν ένα δύσκολο «τρίποντο», απέναντι στην Έμπολι, που έμεινε για τρίτο ματς χωρίς νίκη (2 ήττες, μία ισοπαλία) και σε απόσταση… αναπνοής από την επικίνδυνη ζώνη.

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι «τζαλορόσι», καθώς στο 80΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φλορέντσι.

Πιο αναλυτικά, στο 9′ ο Ελ Σαράουι πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 12′ ωστόσο, ο Ζουάν Ζέσους με αυτογκόλ, μετά την κεφαλιά του Σιλβέστρε, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι Τζαλορόσι είχαν απάντηση με τον Σικ στο 33ο λεπτό, ο οποίος με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Φλορέντσι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο 89ο λεπτό η Έμπολι ισοφάρισε και πάλι με τον Κούρτιτς όμως ο διαιτητής μέσω VAR είδε χέρι στην αρχή της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος:

Γιουβέντους-Ουντινέζε 4-1 (11΄, 39΄ Κιν, 67΄ πεν. Τσαν, 71΄ Ματουΐντί – 85΄ Λασάνια)

Πάρμα-Τζένοα 1-0 (78′ Κούτσκα)

Κιέβο-Μίλαν 1-2 (41′ Χετεμάι – 31′ Μπίγλια, 57′ Πιάτεκ)

Μπολόνια-Κάλιαρι 2-0 (34΄πεν. Πούλγκαρ, 77΄ Σοριάνο)

Φροζινόνε-Τορίνο 1-2 (42΄ Παγκανίνι – 56΄,78΄ Μπελότι)

Ίντερ-ΣΠΑΛ 2-0 (68΄ Πολιτάνο, 77΄ Γκαλιαρντίνι)

Σαμπντόρια-Αταλάντα 1-2 (65΄ πεν. Κουαλιαρέλα – 50΄ Ζαπάτα, 77΄ Γκόσενς)

Σασουόλο-Νάπολι 1-1 (53΄ Μπεράρντι – 86΄ Ινσίνιε)

Φιορεντίνα-Λάτσιο 1-1 (60′ Μουριέλ – 23′ Ιμόμπιλε)

Ρόμα-Έμπολι 2-1 (9΄ Ελ Σαράουϊ, 33΄ Σικ – 22΄αυτ. Ζέσους)

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»