Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Οι Κλίπερς παρέσυραν τους Σέλτικς και τρέχουν για 4αδα

Οι Κλίπερς επικράτησαν με άνεση (140-115) των ανεβασμένων εσχάτως Σέλτικς, επέκτειναν το αήττητο σερί τους στα πέντε παιχνίδια και προσπαθούν να…χωθούν στη μάχη για την 4άδα στη Δύση

Οι Κλίπερς υποδέχτηκαν στο Staples Center του Λος Άντζελες τους Μπόστον Σέλτικς, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να προλάβουν το τρένο της 4άδας σε Δύση και Ανατολή αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν διάθεση για… δώρα μπροστά στο κοινό τους. Από τη δεύτερη φάση της αναμέτρησης πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, με τη διαφορά στο ημίχρονο να είναι ήδη στο +13 (62-49).

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι Σέλτικς το… παράτησαν και οι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς έστησαν «πάρτι» σκοράροντας όποτε και όπως ήθελαν, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με το ευρύ 140-115.

Στην 6η θέση της Δύσης (39-29) βρίσκονται οι Κλίπερς που είδαν τον Λου Γουίλαμς να πετυχαίνει 34 πόντους και τους Γκαλινάρι (25π) και Χάρελ (20π) να τον ακολουθούν σε απόδοση.

Από την άλλη οι Σέλτικς παραμένουν στην 5η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 41-27, αφού οι προσπάθειες των Ροζίερ (26π), Μπράουν (22π) και Ίρβινγκ (18π/11 ριμπ) δεν ήταν αρκετές για τη νίκη.

Ολυμπιακός: Πότε κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το σπουδαίο παιχνίδι με την Άστον Βίλα

Ενημέρωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του αγώνα με την Άστον Βίλα στο «Γ. Καραϊσκάκης».