Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο... εξωγήινος Λάρκιν διέλυσε την Μπάρτσα, αγκαλιά με 4η θέση η Εφές

Ο… εξωγήινος Λάρκιν διέλυσε την Μπάρτσα, αγκαλιά με 4η θέση η Εφές

Ο Σέιν Λάρκιν έδωσε μια πραγματική παράσταση και η Εφές έκανε τεράστιο βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο που χαρίζει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague

Με τον… εξωγήινο Σέιν Λάρκιν (37 πόντοι 7/7β., 6/7διπ., 6/8 τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1κλ.) και τον «καυτό» Αντριέν Μόερμαν (22π., 11ριμπ., 2ασ., 2κλ.) , η Εφές διέλυσε τη Μπαρτσελόνα στην Τουρκία (92-70) για την 25η αγωνιστική της Euroleague. Μάλιστα οι Τούρκοι κάλυψαν και την διαφορά των 15 πόντων με τους οποίους είχαν ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου.

Έτσι πήγαν στο 16-9, «έριξαν» τους Καλανούς στο 15-10 και βεβαίως έκαναν ένα πελώριο βήμα για την κατάληψη της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο που χαρίζει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ!

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν δύο σπουδαία δεκάλεπτα, το πρώτο (24-12 το σκορ) και το τελευταίο (28-17), με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στους 26 πόντους (92-66), δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Γενικότερα διατηρούσαν μια διψήφια διαφορά από νωρίς στο ματς, η οποία χτύπησε «κόκκινο» στην τελευταία περίοδο.

Άπαντες περίμεναν ένα ματς ντέρμπι, όμως μόνο τέτοιο δεν ήταν. Κι αυτό παρά το γεγονός οτι εδώ και αρκετό καιρό η Μπαρτσελόνα έχει σταθεροποιήσει την απόδοσή της σε υψηλά επίπεδα. Η ομάδα του Αταμάν ήταν… σεληνιασμένη, κυριάρχησε κατά κράτος και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους μπλαουγκράνα.

Οι Τούρκοι είχαν υψηλή ευστοχία σε δίποντα (21/35) και τρίποντα (12/33), κατέβασαν 12 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ και έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα. Παράλληλα υποχρεώσαν τους αντιπάλους τους στο τραγικό 3/20 τρίποντα και έτσι το 22/36 δίποντα (61,1%) που είχαν οι Καταλανοί δεν τους πλήγωσε.

Η ομάδα του Πέσιτς βρέθηκε σε κάκιστη μέρα, ειδικά αμυντικά, με τον Σίνγκλετον να μένει στους μόλις 2π. σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής, με τους Χάνγκα και Τόμιτς να είναι οι δυο που κατάφεραν να διασωθούν…

Για τους γηπεδούχους, εκτός των Λάρκιν και Μόερμαν, καθοριστική συμβολή είχαν οι Μίσιτς και Ντάνστον.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι