Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Γιούτα Τζαζ – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 147-148

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θαντερ επικράτησαν με 148-147 των Γιούτα Τζαζ μετά από δύο παρατάσεις με τον Τζορτζ να δίνει τη λύση στο ματς της χρονιάς έως τώρα στο NBA!

Τεράστιο ματς παρακολούθησαν οι θεατές του Chesapeake Energy Arena στην Οκλαχόμα, όπου οι Θάντερ υποδέχθηκαν τους Γιούτα Τζαζ. Το ματς τα είχε όλα. Δυνατές κόντρες, ένταση, και εναλλαγές στο προβάδισμα με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει μ,ε περισσότερους από 10 πόντους, σε ένα ματς που θύμιζε playoffs.

Τελικά η αναμέτρηση κρίθηκε στην δεύτερη παράταση με τους δύο αντιπάλους να… αρνούνται να χάσουν και τον Πολ Τζορτζ να δίνει τη λύση προ του Γκομπέρ, με 0.8’’ να απομένουν διαμορφώνοντας το τελικό 148-147. Με την τύχη και την αστοχία τους θα τα έχουν σίογουρα οι Τζαζ που είχαν τρεις ευκαιρίες στο τέλος της κανονικής περιόδου (Μίτσελ), στο τέλος της πρώτης (Μίτσελ) αλλά και της δεύτερης παράτασης (Κόρβερ), αλλά τα σουτ των Μορμόνων δεν βρήκαν στόχο.

Στην 3η θέση της Δύσης η Οκλαχόμα με ρεκόρ 38-20 και με τους Τζορτζ (45π/9 ριμπ/7 ασίστ), Γουέστμπρουκ (43π/15 ριμπ, 8 ασίστ) και Άνταμς (16π/10 ριμπ) να είναι όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους, Από την άλλη οι Τζαζ έπεσαν στο 32-26 και βρίσκονται στη 6η θέση της Δύσης, έχοντας τους Μίτσελ (38π), Γκομπέρ (26π/16 ριμπ) και Φέιβορς (24π/11 ριμπ) σε εξαιρετικό βράδυ.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1