Δια περιπάτου 0-3 την Κόρινθο τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν εύκολα στην Κόρινθο της τοπικής ομάδας με 3-0 σετ και πέτυχαν την 15η νίκη τους σε 16 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού το εκτός έδρας παιχνίδι με την Κόρινθο, για την 16η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ και πέτυχαν την 15η νίκη τους σε 16 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με τη νίκη που πέτυχε στην Πελοπόννησο συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα με 7-5, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο +6 (13-7). Οι Ερυθρόλευκες στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 9-5 και έκαναν το 22-12. Το πρώτο σετ πλέον είχε κριθεί, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 25-16 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 10-7, αλλά η απάντηση της ομάδας του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν άμεση. Οι νταμπλούχες Ελλάδας αρχικά ισοφάρισαν σε 10-10 και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 21-12. Το σετ ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-15.

Το τρίτο σετ ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας παρέμειναν σοβαρές και 25-12 έφτασαν στο 3-0 και στην πολυπόθητη νίκη.

Τα σετ: 16-25, 15-25, 12-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 8-16, 12-21, 16-25
2ο σετ: 8-7, 12-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 1-8, 8-16, 11-21, 12-25

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.