Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Ζορίστηκαν οι Γουόριορς, αλλά διεύρυναν το σερί τους

Οι Γουόριορς τα βρήκαν σκούρα για τρεις περιόδους από τους Τζαζ, όμως ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δωδεκάλεπτο ήταν αρκετό για να τους δώσει την 16η νίκη (115-108) στις τελευταίες 17 αναμετρήσεις τους

Oι Γουόριορς όταν είναι πάνοπλοι, συγκεντρωμένοι και σοβαροί απλά δεν συγκρίνονται με καμία ομάδα στο ΝΒΑ. Το απέδειξαν για ακόμη μια φορά στην αναμέτρηση κόντρα στους Γιούτα Τζαζ όπου και σοβαρεύτηκαν στην τελευταία περίοδο και νίκησαν του μορμόνους με 115-108.

Οι πρωταθλητές πάντως τα… χρειάστηκαν κόντρα στους Τζαζ. Το Γκόλντεν Στέιτ ήταν εξαιρετικό στο ξεκίνημα του αγώνα και ξέφυγε με 25-14. Στις δύο επόμενες περιόδους ωστόσο οι Τζαζ απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 70-56 και πέρασαν μπροστά με 84-81.

Τελικά όμως με τη βασική τους πεντάδα στο παρκέ στην τελευταία περίοδο δεν είχαν πρόβλημα και παρόλο που ζορίστηκαν έφτασαν τις 16 νίκες στα τελευταία 17 ματς και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας στη Δύση.

Για τους πρωταθλητές, ο Ντουράντ συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις με 28 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 24 και ο Τόμπσον 22 πόντους. Με double double τελείωσε το ματς ο Κάζινς έχοντας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Τζαζ, ο Μίτσελ είχε 25 πόντους, ο Ρούμπιο 16 πόντους και οι Γκομπέρ, Φέιβορς και Ο’Νιλ από 13 πόντους.

Ολυμπιακός: Ο Γκαρντίνι, ο σχεδιασμός για τη νέα σεζόν και τα δεδομένα για Ιντάλγκο

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού «τρέχει» το σχεδιασμό της νέας αγωνιστική σεζόν. Με τον σπουδαίο Αντρέα Γκαρντίνι να διαδέχεται τον Ντανιέλ Καστελάνι