Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ασύλληπτο ποσοστό ο Χάντερ, κατατρόπωσε τη Ντιζόν η ΑΕΚ

Με τον Βινς Χάντερ να πετυχαίνει 22 πόντους με ασύλληπτο ποσοστό ευστοχίας (9/10 δίποντα, 4/5 βολές) η ΑΕΚ κατατρόπωσε τη Ντιζόν στο ΟΑΚΑ (80-56) και παραμένει σε τροχιά πρωτιάς στον όμιλο της στο Basketball Champions League

Στο πάρτι της ΑΕΚ κόντρα στη Ντιζόν στο ΟΑΚΑ (80-56) για την 11η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League ήταν σόουμαν ο Βινς Χάντερ.

Ο αμερικανός σέντερ πέτυχε 22 πόντους με ασύλληπτο ποσοστό ευστοχίας (9/10 δίποντα, 4/5 βόλες) και η Ένωση παρέμεινε σε τροχιά πρωτιάς στο 3ο γκρουπ έχοντας πλέον επίδοση 9-2 (το ίδιο έχει η Χαποέλ Ιερουσαλήμ).

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα με καλή άμυνα και κυρίως καλές στιγμές μέσα στις ρακέτες. Με τους Τσαλμπούρη και Χάντερ να είναι πάρα πολύ καλοί, αλλά και τον Τζέιμς να δίνει λύσεις η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκε με 31-22 στο 17’.

Η Ντιζόν όμως αντέδρασε, βρήκε τον τρόπο να περιορίσει τα ατού των γηπεδούχων και με τον Σασάνγκ να ξεφεύγει από την άμυνά τους μείωσε σε 31-28 στο 18’ για να τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο με 36-30.

Στο πρώτο μέρος η «Ενωση» είχε 12/30διπ, 4/15τριπ και 17 ριμπ με τους Γάλλους να έχουν 11/22 διπ, 9/14τριπ και 16ριμπ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική. Με αφετηρία την άμυνά της πιέζοντας ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους με παγίδες στη μπάλα κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της και τη διαφορά στο σκορ. Ετσι με επιμέρους σκορ 18-4 προηγήθηκαν 62-39 με τη λήξη της περιόδου και ουσιαστικά… αγκάλισαν τη νίκη.

Οι Γάλλοι είχαν σοβαρά προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού τους, ήταν απίστευτα άστοχοι και υποχρεώθηκαν σε ρόλο δεύτερο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Χάντερ να βγάζει όμορφες φάσεις με καρφώματα και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 80-56.

Από την «Ενωση» οι Χάντερ (22π, 9ριμπ), Σάκοτα (11π.) και Τσαλμπούρης (8π.) ήταν οι καλύτεροι.

Για τους Γάλλους οι Εμεγκάνο 911π.) και Σασάνγκ (8π., 8ριμπ) διασώθηκαν.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι