Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ασταμάτητος ο Άγιαξ

Ένας Άγιαξ με σπασμένα τα... φρένα, πέρασε από την έδρα της Τσβόλε με 4-1 και συνεχίζει να βρίσκεται στο κατόπι της πρωτοπόρου Αϊτχόφεν.

Σκοράροντας από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο, ο Άγιαξ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Τσβόλε, της οποίας επικράτησε με 4-1 εκτός έδρας.

Το σκορ για τον Αίαντα άνοιξε ο Χούντελαρ στο 22′ με ωραία ενέργεια, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ντε Γιονγκ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Η Τσβόλε κατάφερε να μειώσει στο 44ο λεπτό με αυτογκόλ του Σόνε, ωστόσο η συνέχεια για τους γηπεδούχους δεν ήταν ανάλογη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άγιαξ είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες και κατάφερε να φτάσει σε τρίτο γκολ, στο 69′ με τον Σόνε να σκοράρει στην σωστή… εστία αυτή τη φορά, ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα, στο 89′, ο Τάντιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Έτσι, ο Άγιαξ πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις από τις 23 Σεπτεμβρίου και έφτασε τους 40 βαθμούς, δύο πίσω από την πρωτοπόρο Αϊτχόφεν. Από την άλλη, η Τσβόλε βρίσκεται στην 14η θέση με 14 βαθμούς, μόλις έναν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Κέιν δεν έχει αντίπαλο στη μάχη για το «Χρυσό Παπούτσι»

Ο Χάρι Κέϊν είναι στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης – Τέταρτος ο Βαγγέλης Παυλίδης