Τεράστια νίκη της Μάντσεστερ – πόντος «χρυσάφι» για τον Άγιαξ

Η Γιουνάιτεντ επκράτησε 2-1 εκτός έδρας της Τορίνο με επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Η Γιούβε είχε προηγηθεί με γκολ του Ρονάλντο. Μεγάλη υπόθεση για τον Άγιαξ η εκτός έδρας ισοπαλία με την Μπενφίκα (1-1)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε τεράστια νίκη και μάλιστα με ανατροπή καθώς επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να κατακτά τους τρεις βαθμούς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του ματς. Μάλιστα αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι οι «μπιανκονέρι» είχαν προηγηθεί στο σκορ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε εναντίον της Γιουνάιτεντ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου της ΑΕΚ, ο Άγιαξ έμεινε «όρθιος» στην Λισαβόνα και απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Μπενφίκα. Οι Ολλανδοί έχουν διαφορά τεσσάρων βαθμών από τους Πορτογάλους και είναι το φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλες νίκες πέτυχαν η Μάντσεστερ Σίτι επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ με 6-0 και η Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός έδρας) επί της Πλζεν με 5-0. Χρήζει ιδιαίτερης μνείας ότι ο Κώστας Μανωλάς πέτυχε γκολ στην εκτός έδρας νίκη της Ρόμα επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 2-1, με τον διεθνή στόπερ ν’ ανοίγει το σκορ στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Τέλος θα πρέπει να σημειωθεί πως η Χόφενχαϊμ πήρε εκτός έδρας ισοπαλία από την Λιόν με 2-2, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μπάγερν – ΑΕΚ 2-0 (31’ πεν. , 71’ Λεβαντόφσκι)

Μπενφίκα – Άγιαξ 1-1 (29′ Ζόνας – 63′ Τάντιτς)

Γιουβέντους – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (65′ Ρονάλντο – 86′ Μάτα, 90 αυτογκόλ Σάντρο)

Λιόν – Χόφενχαϊμ 2-2 (19′ Φεκίρ, 28′ Άλβαρο – 65′ Κράμαριτς, 90′ Καντεράμπεκ)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ 6-0 (13′ Νταβίντ Σίλβα, 25′ πεν. 72′ πεν. 90′ Ζεσούς, 49′ Στέρλινγκ, 85′ Μαχρέζ)

Πλζεν – Ρεάλ Μαδρίτης 0-5 (21′, 37′  Μπενζεμά, 23′ Κασεμίρο, 39′ Μπέιλ, 67΄Κρόος)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρόμα 1-2 (51′ Σίγκουρντσον – 4′ Μανωλάς, 59′ Πελεγκρίνι)

Βαλένθια – Γιούνγκ Μπόις 3-1 (14′, 42′  Μίνα, 56′ Σολέρ – 37′ Ασαλέ)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.