Βόλεϊ: Βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε εντός έδρας από την United Volleys Frankfurt και πλέον δυσκολεύει πολύ το έργο του για πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Χαμηλή πτήση και εύκολη εντός έδρας ήττα για την ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ. Οι Ασπρόμαυροι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στη United Volleys Frankfurt, με τους Γερμανούς να κερδίζουν με 3-0 σετ στη Θεσσαλονίκη και να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους ομίλους του Champions League. Πλέον, μετά το σημερινό αποτέλεσμα δυσκολεύει πολύ το έργο του Δικεφάλου, καθώς για να προκριθεί αυτό αντί των Γερμανών θα πρέπει να κερδίσει στον επαναληπτικό 3-0 ή 3-1 σετ και να πάρει και το «χρυσό» σετ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα αποκλειστεί και θα συνεχίσει στο CEV Cup.

Η ομάδα του Σέρζιου Στάνκου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα σε σερβίς και υποδοχή, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται στο έπακρον τα λάθη των γηπεδούχων. Πρώτος σκόρερ για τους Γερμανούς ήταν ο Κάρλιτζεκ με 16 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Μρντακ. Από τον ΠΑΟΚ ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Σαφράνοβιτς με 10 πόντους.

Στο πρώτο σετ έγινε μια πραγματική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους παίκτες της United Volleys Frankfurt να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και με 27-25 να κάνουν το 1-0.  Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι ήταν προηγήθηκαν με 13-11 και 16-12, ενώ στη συνέχεια έκαναν το 21-14 και πήραν το σετ με 25-17. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, με τους Γερμανούς να το κατακτούν με 25-21 και να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη, η οποία τους μεγάλο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Τα σετ: 0-3: 25-27, 17-25, 21-25

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»