Πρώτη νίκη για τον Άρη

Οι κίτρινοι επικράτησαν εκτός έδρας της Ντνίπρο με 55-51

Με πρωταγωνιστές τους Γκάρι Μπελ και Λευτέρη Μποχωρίδη, οι οποίοι πέτυχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα και εμφάνιση για… σεμινάριο στο 4ο δεκάλεπτο, ο Αρης επικράτησε εκτός έδρας με 55-51 της Ντνίπρο και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Europe Cup.

Ο Ελληνας γκαρντ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και βοήθησε τα μέγιστα, προκειμένου η ομάδα του να πάρει το διπλό στην Ουκρανία. Εκτός από τους 14 πόντους που «φόρτωσε» το καλάθι της Ντνίπρο, είχε επίσης 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα! Οι Κίτρινοι μετά τις τρεις σερί ήττες από Παναθηναϊκό και Πανιώνιο για το πρωτάθλημα και Κατάγια για το Europe Cup, επέστρεψαν στις επιτυχίες και πλέον επικεντρώνονται στο παιχνίδι της Δευτέρας με τον Ολυμπιακό, για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Στο σημερινό παιχνίδι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 22-12, με τον Αρη να μειώνει σε 22-15 με τρίποντο του Μποχωρίδη. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Θεσσαλονίκης βελτίωσε την άμυνά της και στο 15’ μείωσε σε 25-23. Οι Ουκρανοί, ωστόσο, παρά την αντεπίθεση του Αρη, διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (33-28).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 33-33 με δύο εύστοχες βολές του ΜακΓκι και λίγο αργότερα ο Μποχωρίδη με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Αρη, κάνοντας το 40-37. Και πάλι, όμως, αυτοί που πήγαν στην ανάπαυλα των δεκάλεπτων με το υπέρ τους σκορ ήταν οι γηπεδούχοι. Ο Κοζεμιακίν με δίποντο 25” πριν το τέλος έκανε το 44-42 και οι Ουκρανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε ρόλο οδηγού.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, με τον Αρη να δείχνει τα… δόντια του και να «πνίγει» με την άμυνά του την Ντνίπρο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 49-44 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Οι Κίτρινοι στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού πάτησαν… γκάζι και έκαναν την ολική ανατροπή, φεύγοντας με το διπλό από την ουκρανική πόλη. Το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο μάλιστα ήταν 13-7 υπέρ των Κίτρινων, με την ομάδα του Αγγέλου να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 55-51

Ντνίπρο (Αγκάποφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σούντελ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγιένκο 10 (1), Ζακουρντάιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Νατιάζκο, Προκοπένκο 3 (1)

Αρης (Αγγέλου): Μπελ 16 (2), Μποχωρίδης 14 (2), Φλιώνης 5 (1), Χάρις 3, Τζόουνς 5, Νταλό 3 (1), Κάιζερ 6, ΜακΓκι 2, Βεργίνης 1.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.