Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Ο νεότερος ξένος του ΠΑΟΚ που σκοράρει στην Ευρώπη

Ο Λέο Ζαμπά συνδύασε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με ρεκόρ

Σε ηλικία 20 ετών, 2 μηνών και μίας ημέρας κούνησε (δις) πλεκτό στην έδρα της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (1-4) ο Λέο Ζαμπά και έγινε ο νεότερος ξένος σκόρερ του ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκό ματς.
Ο Βραζιλιάνος έσπασε το ρεκόρ του Νιγηριανού Ιφεάνι Ουντέζε, ο οποίος ήταν 14 μήνες μεγαλύτερος όταν σκόραρε στη νίκη 3-2 κόντρα στην Αϊντχόφεν στην Τούμπα στις 22/11/2001 για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Πάντως να προσθέσουμε ότι έξι νεότεροι Έλληνες έχουν καταφέρει να βρουν δίχτυα για τους ασπρόμαυρους στην Ευρώπη.

Το 100ο γκολ εκτός έδρας

Από κει και πέρα ο Πρίγιοβιτς που άνοιξε το σκορ στο 6′ πέτυχε το 100ο γκολ του ΠΑΟΚ στα ευρωπαϊκά εκτός έδρας παιχνίδια.
Ο Δικέφαλος χρειάστηκε 91 αγώνες για πετύχει αυτή την επίδοση με το πρώτο τέρμα να σημειώνεται στις 20.09.1967 στη Λιέγη με «δράστη» τον Ανέστη Αφεντουλίδη.
Τέλος, να αναφέρουμε ότι η προηγούμενη φορά που ο ΠΑΟΚ σημείωσε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς καταγράφηκε στις 3 Νοεμβρίου 2011. Τότε ο Δικέφαλος είχε νικήσει τη Σάμροκ Ρόβερς με 1-3. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 0-3 με δύο γκολ του Σαλπιγγίδη και ένα του Φωτάκη.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.