Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Εθνική νίκησε το Μαυροβούνιο 87-76

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Πρίντεζης, Μήτογλου

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ επικράτησε του Μαυροβουνίου με 87-76 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Γαλλία. Η ομάδα μας πήρε τη νίκη χάρη στο καλό τρίτο δεκάλεπτο, όταν και κατάφερε να πάρει διαφορά με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 27-10.

Η «γαλανόλευκη» ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό στο πρώτο ημίχρονο, η αντίπαλός της έφτασε να προηγείται και με 10 πόντους, όμως στο δεύτερο μισό έφτασε σε ένα 15-0 σερί, έχοντας τον Γιώργο Πρίντεζη ως κορυφαίο σε εκείνο το μεσοδιάστημα.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού με 18 πόντους και 7/8 σουτ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Μήτογλου με 14 πόντους. Κομβικός στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κώστας Παπανικολάου με 10 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 9 πόντους. Αυτό ήταν και το πρώτο ματς από τη στιγμή των «παραθύρων» για την Ελλάδα με τους παίκτες της Ευρωλίγκας στη σύνθεσή της.

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Γαλλία την Κυριακή (09/09) στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας πριν τη Σερβία στην Κρήτη.

ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΗΣ

Η Εθνική ξεκίνησε με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση, τροφοδότησε το «low post» και με πέντε πόντους του «Πριντ» και δύο του αρχηγού της προηγήθηκε με 7-6.

Βέβαια αρχικά είχε θέματα… χημείας κάτι που φαινόταν  στο παρκέ, ο Πόποβιτς ήταν  η αιτία για ένα 8-2 των Μαυροβουνίων (9-14), την ώρα που ο Ντόρσεϊ ήταν εκτός κλίματος και δεν βοήθησε στο πρώτο του πέρασμα. Ο Σκουρτόπουλος αναγκάστηκε από νωρίς να μπερδέψει την τράπουλα, αλλά ο Πόποβιτς ανέβασε τη διαφορά στους 8 (11-19). Το δεκάλεπτο βρήκε την Εθνική πίσω στο σκορ με 17-21, με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο.

Παρότι μείωσε στους 3, ο Μίνταμ σκόραρε από τα 6,75 για το 20-26 των Μαυροβούνιων, δύο λεπτά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η εικόνα της «γαλανόλευκης» παρέμεινε προβληματική, ο Τσαπαριτς έδωσε αέρα 10 πόντων στην ομάδα του για το 20-30, για να μειώσει στους 6 ο Μπουρούσης (24-30). Και πάλι όμως παρά το rotation και τις παρεμβάσεις από τον πάγκο της, η Εθνική δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά της στο παρκέ και το Μαυροβούνιο προηγήθηκε ξανά εννιά πόντους (27-36).

Ο Πρίντεζης με τον Μπουρούση ανέλαβαν πρωτοβουλίες στην επίθεση, η άμυνα «έμπαζε» διαρκώς νερά και το ημίχρονο έληξε με την Εθνική να είναι πίσω με 4 πόντους (38-42).

ΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ

Με διαφορετική πεντάδα στο β’ μέρος η Ελλάδα, με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μήτογλου στην αναμέτρηση. Το σχημα αυτό βοήθησε υπερβολικά την Ελλάδα, ο Μήτογλου ροκάνισε στην απόσταση (41-45) και ο Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος της σε αυτό το διάστημα. Έφτασε μάλιστα  ένα 15-0 σερί η Εθνική και το σκορ στο 53-45 έπειτα από τρίποντο του υπαρχηγού του Ολυμπιακού, ο οποίος μάλιστα πραγματοποίησε αργότερα και το 57-49.

Το τρίποντο του Μάντζαρη ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου «έγραψε» το 63-51 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να λέει 65-52 υπέρ της Ελλάδας. Σε 10 λεπτά η «γαλανόλευκη» πέτυχε 27 πόντους, δέχθηκε μόλις 10 και έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης και ομοιογένεια. Ταυτόχρονα είχε τον Πρίντεζη με 15 πόντους και 6/7 σουτ.

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, ο Βασιλοπουλος από τα 6,75μ πραγματοποίησε το 68-55 και ο Μαργαρίτης μετά από ασίστ  του Παπαπέτρου το 70-57 με εφτά λεπτά για τη λήξη. Ο Μήτογλου συνέχισε το ίδιο θετικά στην αναμέτρηση, σκόραρε από κοντά για το 72-61 και πέτυχε και ένα τρίποντο για το 75-64 έπειτα από ασίστ του Μάντζαρη.

Δύο κακές άμυνες, ένα λάθος στην επίθεση, έφεραν το παιχνίδι στο 75-70 με το Μαυροοβούνιο να τρέχει ένα 13-0 σερί, που ήταν προειδοποιητικό καμπανάκι χαλάρωσης για το συγκρότημα της Ελλάδας. Το καλάθι και φάουλ του Μπάροβιτς απέφερε το 80-76, όμως ο Βασιλόπουλος σκόραρε στη συνέχεια για το +8 (84-76), με 90 δευτερολεπτα να απομένουν για το τέλος. Μία βολή και ένα κάρφωμα του Πρίντεζη διαμόρφωσαν το τελικό 87-76, με την «γαλανόλευκη» να καλείται να βρει την ταυτότητά της ενοψει της Σερβίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87