Οι Λύκοι «δάγκωσαν» τη Σίτι

Πρώτη βαθμολογική απώλεια για τους «πολίτες»

Χωρίς νικητή έληξε η σύγκρουση των δύο… πρωταθλητών της Αγγλίας, καθώς Γουλβς και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1

Η περσινή νικήτρια της Τσάμπιονσιπ υποδείχθηκε στο «Μολινέ» το εξαιρετικό σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Αν και οι «λύκοι» είχαν μόλις έναν βαθμό στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις έδειξαν από την αρχή πως δεν θα έπεφταν εύκολα. Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Εσπίριτο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ.

Στο 57′ ο Μπολί μετά από όμορφη σέντρα βούτηξε και με υπέροχη κεφαλιά άφησε «άγαλμα» τον Έντερσον.

Η ισοφάριση ήρθε σχετικά σύντομα από τη Σίτι, καθώς ο Λαπόρτ στο 69′ απάντησε επίσης με κεφαλιά και επανέφερε την ισορροπία στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Μάντσεστερ πίεσε για να πάρει το προβάδισμα, όμως ο Πατρίσιο και η αμυντική γραμμή της «Γουλβς» κράτησε το 1-1.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Αγουέρο άγγιξε το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και λίγο αργότερα ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά στο παιχνίδι

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο): Ρούι Πατρίσιο, Ντόχερτι, Μπένετ, Κοάντι, Μπολί, Τζόνι (85′ Βινάγκρε), Νέβες, Μουτίνιο, Κόστα (72′ Τραορέ), Χότα, Χιμένες

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν (77′ Σανέ), Μπερνάρντο Σίλβα (62′ Ζεσούς), Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (85′ Μαχρέζ), Αγουέρο

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 27/8

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.