Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Έδειξε τα... δόντια της η Βόλφσμουργκ, νίκες για Χέρτα και Άουγκσμπουργκ

Έδειξε τα… δόντια της η Βόλφσμουργκ, νίκες για Χέρτα και Άουγκσμπουργκ

Δύσκολη επικράτηση για τους «Λύκους» με γκολ στις καθυστερήσεις

Δύσκολη επικράτηση της Βόλφσμπουργκ επί της Σάλκε με 2-1 για την πρώτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Ο Μπρούκς άνοιξε το σκορ στο 33′ μετά το κόρνερ του Άρνολντ και έδωσε γρήγορα το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 84′ μετά από φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Καστέελς ο Μπρούκς έκανε πέναλτι και ο διαιτητής δεν δίστασε να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Μπενταλέμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραζόντουσαν τον βαθμό της ισοπαλίας ο Γκίνσεκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Φέρμαν και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Με δέκα για περίπου 30 λεπτά οι «βασιλικοί μπλε» μετά το αντιαθλητικό τάκλιν του Νάστασιτς.

Βόλφσμπουργκ (Μπρούνο Λαμπάντια): Καστέελς, Γουίλιαμ, Κνόχε, Μπρούκς, Ρουσιγιόν, Γκιλαβογκί (46′ Γκέρχαρντ), Καμάτσο, Άρνολντ, Μπρεκάλο (86′ Μεχμέντι), Βέγκχορστ (75′ Γκίνσεκ), Στεφέν

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, Σανέ, Νάλντο, Νάστασιτς, Καλιγκιούρι, ΜακΚένι, Σερντάρ (83′ Μπενταλέμπ), Μπαμπά-Ράχμαν, Χάριτ (58′ Εμπολό), Μπούργκσταλερ, Ουτ

Στις άλλες αναμετρήσεις που διεξήχθησαν την ίδια ώρα η Χέρτα με γκολ του Ιμπίσεβιτς στο 27′  επικράτησε με 1-0 της Νυρεμβέργης, ενώ η Άουγκσμπουργκ πήρε τη νίκη με 2-1 έπειτα από ανατροπή επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.