Παγκόσμιοι πρωταθλητές Καρετζόπουλος και Μπόνιας στην τεχνική κολύμβηση

Ανέβηκαν στην κορυφή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Βελιγράδι

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα, κατά την 3η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Ο Λουκάς Καρετζόπουλος πρόσθεσε άλλη μία μεγάλη επιτυχία στο πλούσιο παλμαρέ του, καθώς κατέλαβε την πρώτη θέση στα 50μ. επιφάνεια.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με επίδοση 15.54 και βελτιώνοντας τον χρόνο του από τον προκριματικό του αγωνίσματος (15.67), έφτασε στην πρώτη θέση, μπροστά από τους δύο Ρώσους Καζάντσεφ και Καμπάνοφ, που με επίδοση 15.77 και 15.85 αντίστοιχα κατέκτησαν το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο.

Το μετάλλιο του Καρετζόπουλου ήταν και το πρώτο για την Εθνική μας ομάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Λίγη ώρα αργότερα, τον έμπειρο πρωταθλητή “μιμήθηκε” ο 20χρονος Χρήστος Μπόνιας.

Ο Μπόνιας με χρόνο 18.85 κατέκτησε την πρώτη θέση στα 50μ. διπλά πέδιλα (όπως έκανε και στον πρωινό προκριματικό του αγωνίσματος) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Την δεύτερη θέση με χρόνο 19.05 πήρε ο Ρώσος Φέντκιν, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στον λαιμό του ο Ουκρανός Κολοντιάζνι με επίδοση 19.33.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.