Livescore: Γαλλία - Κροατία (4-2 τελικό) στον τελικό του Μουντιάλ

Livescore: Γαλλία – Κροατία (4-2 τελικό) στον τελικό του Μουντιάλ

Μόνο ένας θα ανέβει στην κορυφή...

Η Γαλλία προηγείται 2-1 της Κροατίας, στο ημίχρονο του μεγάλου τελικού του Μουντιάλ, που διεξάγεται στο στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας.

Το σκορ για τους «τρικολόρ» άνοιξε στο 18΄ με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς (το πρώτο αυτογκόλ στην ιστορία των τελικών), ο Πέρισιτς ισοφάρισε στο 28΄, αλλά στο 38΄ ο Γκριεζμάν με πέναλτι (που καταλογίστηκε μετά από εξέταση του βίντεο) ξαναέδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ.

Είναι η πρώτη φορά μετά το 1974 που έχουν σημειωθεί τρία γκολ στο α΄ ημίχρονο ενός τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Γαλλία: Γιορίς, Παβάρ, Ουμτιτί, Βαράν, Ερνάντες, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί, Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού.

Κροατία: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς, Μάντουκιτς.

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.