Με... λυτρωτή τον Πογκμπά υπέταξε την Αυστραλία η Γαλλία (2-1)

Με… λυτρωτή τον Πογκμπά υπέταξε την Αυστραλία η Γαλλία (2-1)

Κατώτεροι των περιστάσεων οι Γάλλοι, αξιέπαινη προσπάθεια από τους Αυστραλούς

«Διά πυρός και σιδήρου» πέρασε η Γαλλία στον εναρκτήριο αγώνα του 3ου ομίλου για το Μουντιάλ, επικρατώντας στο Καζάν της Αυστραλίας με 2-1.

Οι Αυστραλοί αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος, αλλά η Γαλλία έστω και με δυσκολία πήρε τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 2-1.

Το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτερα νωθρό και από τις δύο πλευρές, με τις ομάδες να φοβούνται να πάρουν ρίσκο.

Η μοναδική αξιοσημείωτη φάση του ημιχρόνου ήρθε από τους Αυστραλούς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μούι στο 17′ ο Σέινσμπερι πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και ανάγκασε τον Γιορίς σε δύσκολη απόκρουση.

Αν και η Γαλλία διατηρούσε την κατοχή, η άμυνα των «σοκερός» ήταν συμπαγής και το 0-0 ήταν το σκορ το ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά η χρήση του VAR σε τελική φάση Μουντιάλ.

Ο Γκριζμάν φάνηκε να ανατρέπεται από τον Ρίσντον στο 55’και μετά από εξέταση του συμβάντος μέσω του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Γαλλίας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο σούπερ σταρ της Ατλέτικο Μαδρίτης και έκανε το 1-0 για τους «τρικολόρ».

Χρειάστηκε να περάσουν μόλις 6 λεπτά για να ισοφαρίσουν τα «καγκουρό». Ο Ουμτιτί έκανε ανόητο χέρι μέσα στην περιοχή, δίνοντας το δικαίωμα στους Αυστραλούς να σουτάρουν από τα 11 βήματα, κάτι το οποίο έκανε εύστοχα ο Γέντινακ.

Ο Γάλλος τεχνικός προχώρησε σε δύο αλλαγές στο 70′ βγάζοντας τον Αντουάν Γκριεζμάν και τον Ουσμάν Ντεμπελέ, σε μια προσπάθεια να πετύχει το νικητήριο γκολ. Στο 82′ ο Πογκμπά με ωραία λόμπα νίκησε τον Ράιαν και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Αντρές Κούνια (Ουρουγουάη)

Κίτρινες : Τολισό – Λέκι, Ρισντον, Μπέχιτς

Κόκκινες :

Συνθέσεις:

Αυστραλία (Μπερτ Φαν Μάρβεϊκ): Ράιαν, Μπέχιτς, Σέινσμπερι, Μίλιγκαν, Ρίσντον, Μούι, Γέντινακ, Λέκι, Ρόγκιτς (72′ Ιρβάιν), Κρούζε (84′ Αρζάνι), Ναμπούτ (64′ Γιούριτς)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Ουμτιτί, Βαράν, Ερναντές, Τολισό (78′ Ματουιντί), Πογκμπά, Καντέ, Γκριζμάν (70′ Ζιρού), Μπαπέ, Ντεμπελέ (70′ Φεκίρ)

Απίστευτες «μπηχτές» του Μπράουν για τον Παναθηναϊκό: «Είναι δειλοί, ασχολούνται μόνο με τους διαιτητές…»

Ο Λορέντζο Μπράουν δεν κρατήθηκε και άφησε αιχμές για τον Παναθηναϊκό και όσα συνέβησαν τις τελευταίες μέρες.