Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ο Μπογκντάνοβιτς ταπείνωσε τους Καβαλίερς

Με τους Πέισερς να ανατρέπουν διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να είναι «on fire», η Ιντιάνα κέρδισε εντός έδρας τους Καβαλίερς και πήρε εκ νέου προβάδισμα στην σειρά των πλέι οφ

Η ομάδα της Ιντιάνα έχοντας τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς σε καταπληκτική βραδιά, επικράτησε των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 92-90 και πέρασε ξανά μπροστά στην σειρά με 2-1.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 40-57 στο ημίχρονο, στο δεύτερο μισό η ομάδα του «Βασιλιά» κατέρρευσε.

Με πρωτεργάτη τον Μπογκντάνοβιτς, οι Πέισερς μείωναν την διαφορά στην τρίτη περίοδο, προτού βρεθούν σε ρόλο οδηγού  με 81-77 6:10′ πριν το φινάλε

Ο Κροάτης τα έκανε όλα για τους γηπεδούχους, μετρώντας 30 πόντους με 7/9 τρίποντα, με τον Ολαντίπο να ακολουθεί με 18 πόντους και 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ο Λεμπρόν αν και άγγιξε το triple-double (28π., 12ρ., 8α.), ήταν απελπιστικά μόνος του, με τους Λοβ (19 π.) και Χιλ (13 π.) να είναι οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων.

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.