Απίστευτο σκηνικό στο Μάιντς - Φράιμπουργκ ελέω... VAR

Απίστευτο σκηνικό στο Μάιντς – Φράιμπουργκ ελέω… VAR

Η αναμέτρηση Μάιντς - Φράιμπουργκ έριξε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής της Bundesliga και έληξε με νίκη των γηπεδούχων με 2-0

Απίστευτο σκηνικό στο γερμανικό ντέρμπι παραμονής μεταξύ της Μάιντς και της Φράιμπουργκ.

Πιο συγκεκριμένα, στις τελευταίες στιγμές του ημιχρόνου, με το σκορ στο 0-0, οι παίκτες της Μάιντς ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Μαρκ-Όλιβερ Κεμπφ της Φράιμπουργκ. Ο διαιτητής, Γκουίντο Βίνκμαν, δεν έδωσε κάτι, ωστόσο έπειτα από τη λήξη του ημιχρόνου συμβουλεύτηκε το VAR.

Μετά από την εξέλιξη αυτή, ο διαιτητής αντιλήφθηκε την παράβαση, υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και κάλεσε εσπευσμένα τους παίκτες από τα αποδυτήρια προκειμένου να εκτελεστεί το πέναλτι.

Ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις ανέλαβε την εκτέλεσή του και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Για την ιστορία, η Μάιντς επικράτησε τελικά, με 2-0, χάρη σε ένα ακόμα τέρμα του πρώην παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, έπιασε την Φράιμπουργκ στη βαθμολογία και έβαλε «φωτιά» στην υπόθεση της παραμονής.

Το σύστημα VAR χρησιμοποιήθηκε στη Bundesliga αυτή τη σεζόν, αλλά βρίσκεται στο επίκεντρο πολλών συζητήσεων.

«Με ένα όνειρο...» - Μυθική υποδοχή των νικητών, σε έκσταση οι φίλοι του Ολυμπιακού

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος βρίσκεται το in μαζί με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που πήγαν να υποδεχθούν την αποστολή που τους έστειλε στον έβδομο ουρανό