Νίκη μισός... τίτλος για Πόρτο κόντρα στην Μπενφίκα

Νίκη μισός… τίτλος για Πόρτο κόντρα στην Μπενφίκα

Με τη νίκη αυτή, η Πόρτο προσπέρασε την Μπενφίκα και την άφησε πίσω της σε απόσταση δύο βαθμών

Στο μεγάλο ντέρμπι της Πορτογαλίας, η Πόρτο έφυγε θριαμβεύτρια από το «Ντα Λουζ» επικρατώντας της Μπενφίκα με 1-0, χάρη σε φανταστικό γκολ του Έκτορ Ερέρα στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή, οι «Δράκοι» προσπέρασαν την Μπενφίκα στη βαθμολογία και πλέον, αποτελούν το απόλυτο φαβορί για τη κατάκτηση του τίτλου, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Για τους «Αετούς της Λισαβόνας», ο Αντώνης Σάμαρης πέρασε στο γήπεδο στο 74ο λεπτό στη θέση του Τσέρβι.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου νικώντας την Μπελενένσες με 4-3 εκτός έδρας. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Μπρούνο Φερνάντες στο 80ο λεπτό, με το σκορ να βρίσκεται στο 3-3 και τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με δέκα παίκτες. Στο 90′ η Μπελενένσες έμεινε με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Σάσο.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.